OGNIKI

Ogniki szkarłatne kwitną w maju i czerwcu. Kwiaty są małe, białe i często odwiedzane przez pszczoły. Najcenniejszą ozdobą krzewów są owoce jasne, kuliste, żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone, zebrane w baldachogrona. Owoce pozostawia się w krzakach na zimę które są chętnie zjadane przez ptaki.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)- uprawa

Ogniki szkarłatne potrzebują słonecznego miejsca i osłony przed wiatrem. Im więcej światła słonecznego, tym więcej owoców na krzaku. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, o dużej zawartości wapnia. Ma dobrą tolerancję na suszę, dlatego zaleca się sadzenie w miastach. Pamiętaj o podlewaniu przed zimą, aby rośliny zgromadziły wodę na późne jesienne liście. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) źle znosi przeszczep, zwłaszcza u starszych okazów. Łatwo się zamraża. Pędy uszkodzone przez silny mróz należy usunąć.

Ogniki są podatne na choroby grzybowe, zwłaszcza parch jabłoni lub zarazę ogniową. W mokrych latach nie należy zapominać o zapobiegawczym opryskiwaniu roślin fungicydami.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) zastosowanie

Ogniki szkarłatne są dekoracyjne prawie przez cały rok. Wymagane jest wsparcie w postaci murów, murków i ogrodzeń. Może być uprawiana samodzielnie lub z jedną lub kilkoma odmianami o wielu kolorach owoców. Nadaje się do żywopłotów. Roślina dobrze znosi przycinanie, co pozwala nadać krzewom różnorodne kształty. To ciekawe tło dla posadzonych przed nim bylin.

Ognik szkarłatny odmiany

‘Golden Charmer’ – ma duże, żółte owoce, rośnie dość wolno;

‘Orange Charmer’ – bujnie rosnący krzew o dużych ciemnozielonych liściach i pomarańczowych owocach;

‘Orange Glow’ – szybko i bujnie rośnie, ma pomarańczowe owoce. Orange Glow to półzimno-zielony krzew wyrastający do 2-2,5 m wysokości

‘Red Column’ – odmiana o jasnoczerwonych liściach i czerwonych owocach, ma kolumnowy pokrój;

‘Soleil d’Or’ – ma złocistożółte owoce, duże, zebrane w gęste baldachy, odmiana wrażliwa na mrozy;

‘Navajo’ – odmiana o dużych pomarańczowych owocach i podłużnych, matowych liściach.

 

Żywopłot z ognika – kiedy i jak wykonać cięcie?

Ognik szkarłatny to roślina łatwa do przycięcia. Dlatego bardzo dobrze nadaje się na żywopłoty. Jeśli chcemy nadać mu pożądany kształt, żywopłot z ognika należy przycinać dwa razy w roku. Zabieg ten wykonujemy po kwitnieniu, czyli około czerwca, a drugie cięcie wykonujemy pod koniec sierpnia.

Zwykłe żywopłoty zwykle przycinamy w marcu, usuwając stare i suche gałęzie. Jeśli chcemy, aby ognik szkarłatny i jego pąki rozprzestrzeniły się na ścianie, przytnijmy go w marcu. Gdy podpora jest w pełni wyrośnięta, można ją przycinać w takich samych odstępach, jak powstający smukły żywopłot. Podczas cięcia uważaj, aby nie uszkodzić ani nie usunąć głowicy nasiennej.

Zimą te ozdobne krzewy mogą przemarzać. Całkowicie zamrożone pąki należy przenieść do żywej tkanki. Jeśli roślina straciła wszystkie liście, warto odciąć wszystkie gałęzie. Pamiętaj jednak, że szkarłatny ognik regeneruje się bardzo powoli.

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z sadzonkami dostępnymi w naszej ofercie m.in Lilak pospolity

POKAŻ: