TRZMIELINY

Nazwa Trzmielina wywodzi się od imienia szkockiego botanika Roberta Fortune, który na początku XX wieku przywiózł tę roślinę z Chin do Europy. Od tego czasu uprawiano wiele ciekawych odmian trawy Fufang, co przyczyniło się do popularyzacji tej rośliny w sadzeniu ogrodów.

Trzmielina Fortune’a - odmiany, uprawa, cięcie

Trzmielina Fortune (Euonymus Fortunei) to mały, niewymagający i łatwy do posadzenia, wiecznie zielony krzew, który jest głównie dekoracyjny ze względu na sezonowe liście. Istnieje wiele interesujących gatunków Trzmieliny Fortune, ich zwyczaje, siła i kolor liści są różne i mogą być zielone, pstrokate lub o jasnych brzegach. Zobacz, jak zamożny trzmielin rośnie w ogrodzie i jak przyciąć trzmielinę do pożądanego kształtu.

Trzmielina Fortune’a - odmiany

W zależności od gatunku trzmielina Fortune może przybierać formę niewielkich krzewów, nisko położonych roślin lub winorośli. Standardowa trzmielina, czyli krzew szczepiony na pniu, ma formę małego drzewa, co jest bardzo interesujące. Roślina w ogrodzie może kwitnąć, ale jej kwiaty nie rzucają się w oczy i nie stanowią specjalnej dekoracji.

Najpopularniejsze odmiany trzmieliny Fortune’a to

Trzmielina Fortune’a 'Emerald Gold' - zimozielony niski krzew, przyrastający znacznie bardziej na szerokość niż wysokość. Moża osiągnąć do 0,4 m wysokości i 1,4 m szerokości. Ta odmiana trzmieliny Fortune’a charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z szerokim żółtym obrzeżeniem. Świetnie sprawdza się sadzona pod wyższymi drzewami (sadzimy po 2-3 sztuki na m²) oraz w większych donicach i pojemnikach.

Trzmielina Fortune’a 'Emerald Gaiety'- Kolejna bardzo popularna odmiana trzmieliny fortune'a o zielonych i białych liściach. Oprócz koloru liści odmiany szmaragdowo-złote charakteryzują się krótszą wysokością (tylko do 25 cm) i bardziej pełzającymi nawykami. Warto zauważyć, że przy sadzeniu pod drzewami (zalecane 3-4 sztuki na metr kwadratowy), murami lub płotami, maksymalna wspinaczka wynosi 2 metry. Na wolnym powietrzu tworzy gęsty dywan, dzięki czemu krzew „Emerald Joy” to doskonała roślina okrywowa.

Sprawdź też w naszym sklepie jabłoń ozdobna

POKAŻ: