5 zabiegów, które wizualnie powiększą Twój ogród

5 zabiegów, które wizualnie powiększą Twój ogród

Niewielka powierzchnia ogrodu to problem wielu ogrodników. Często mają pomysł na nowe rośliny, jednak okazuje się, że brakuje już miejsca. Fizyczne powiększenie przestrzeni często nie wchodzi w grę, jednak jest kilka prostych sposobów, które sprawią, że nasz ogród wizualnie będzie wydawał się większy.

1. Odbicia

Wiele porad dotyczących urządzania domu sugeruje użycie luster, aby wydawało się ono większe. W przypadku ogrodu zasada jest podobna, chociaż zwykle ciężko zastosować lustra. Jednak w tym samym celu może nam posłużyć tafla wody oczka wodnego. Odbicia dają wrażenie większej przestrzeni. Najlepszy efekt uzyskujemy gdy ścianki i dno oczka wodnego mają ciemną barwę.

2. Jasne akcenty kolorystyczne

Biel to uniwersalny kolor, który spełni swoją rolę w każdym rodzaju ogrodu. Zastosowanie elementów w tym kolorze, takich jak np. meble, czy drewniane płoty sprawia, że przestrzeń wydaje się większa.

3. Wąskie, kolumnowe rośliny

Rozłożyste konary i drzewa ozdobne zajmują dużo miejsca, przez co w małym ogrodzie zmieści się ich niewiele. Na niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzą się wąskie odmiany kolumnowe, a także niewielkie, cięte krzewy.

4. Niewielkie kwiaty

Ogromne kwiaty mimo swoich walorów ozdobnych warto wykorzystywać tylko w dużych ogrodach. W przypadku ograniczonej ilości miejsca lepiej postawić na rośliny o dużej liczbie niewielkich kwiatów.

5. Zielona ściana

Jeśli w ogrodzie nie ma już miejsca można wykorzystać ścianę, mur lub płot na granicy ogrodu do stworzenia kolorowej kompozycji. Pnącza można posadzić w miejscach, w których nie ma miejsca na inne rośliny.

5 zabiegów, które wizualnie powiększą Twój ogród
5 zabiegów, które wizualnie powiększą Twój ogród