Borówka amerykańska, pyszne owoce prosto w krzaka. Jak uprawiać i pielęgnować.

Borówka amerykańska, pyszne owoce prosto w krzaka. Jak uprawiać i pielęgnować.

To co raz bardziej popularny owoc na naszych stołach, możecie go mieć w swoich ogrodach i cieszyć się owocami prosto z krzaka. Uprawa borówki nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i kwaśną glebę, a odwdzięczy się pysznymi owocami pełnymi witamin i minerałów.

Borówkę wysoką uprawia się na świecie od ponad 100 lat. W latach siedemdziesiątych została sprowadzona do Polski, obecnie mamy plantacje największe w Europie - aż 2 tyś. ha upraw! Eksportujemy owoce do wielu sąsiednich krajów.

Borówka amerykańska jest idealna dla wszystkich, którzy chcą zachować linię i młodość. Jagody są soczyste,  słodkie i niskokaloryczne. Zawierają sporo wapnia, fosforu, kwas foliowy i wiele innych witamin. Głównym atutem borówki amerykańskiej są jednak fitoestrogeny, które niszczą zły cholesterol (LDL), a także antyoksydanty wyłapujące wolne rodniki. Jedzenie surowych owoców borówki to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, arteriosklerozy i nowotworów. Antocjany odpowiedzialne za błękitny kolor borówek poprawiają mikrokrążenie w gałkach ocznych, zwielokrotniają przepływ krwi w siatkówce oka i polepszają widzenie.

Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, warto ją posadzić w ogrodzie ze względu na jej walory ozdobne. Komponując ją z roślinami o podobnych wymaganiach glebowych, takich jak  żurawina wielkoowocowa czy borówka brusznica czy jagoda kamczacka. Można stworzyć kolorowy zakątek pełen zdrowia i smacznych owoców.

Borówka amerykańska jak sadzić.

Stanowisko musi być osłonięte przed wiatrem, słoneczne, z przepuszczalną lekką glebą (borówka nie lubi zalegających płytko pokładów gliny). Roślinę sadzi się w  wykopane dołki (głębokości ok. 30 cm) które, zaprawia się kwaśnym torfem, ziemią liściową, przekompostowanymi trocinami. Kwasowość powinna być w granicach pH 3,5-4,5. Sadzimy na wiosnę lub jesień, przy późniejszym sadzeniu należy roślinę zabezpieczyć przed przemarznięciem. Borówka po posadzeniu potrzebuje wody, o prawidłowe nawadnianie dbać trzeba szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Każdy krzew powinien dostać w tygodniu minimum 10-20 l wody. Roślina nie lubi jednak zalewania, należy pilnować aby podłoże było przepuszczalne.

Uprawa i nawożenie borówki.

Grządkę z borówkami najlepiej ściółkować trocinami z drzew iglastych lub korą co pozwala na pozbycie się chwastów. Zmniejsza to również straty wody i reguluje temperaturę gleby. Rozkładająca się ściółka dostarcza ponadto roślinom substancji organicznych.

Borówkę również należy nawozić. Roślina jest wrażliwa przede wszystkim na niedobory azotu, ale niestety równie łatwo ją przenawozić. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów przeznaczonych do borówek amerykańskich. Młodych roślin nie trzeba przycinać, a starsze krzewy należy prześwietlać, usuwając chore i zbyt zagęszczone pędy. Dobierając odpowiednio i mieszając ze sobą odmiany borówek można maksymalnie wydłużyć czas owocowania i cieszyć się smacznymi i zdrowymi owocami przez długie miesiące.  

 

 

Borówka amerykańska, pyszne owoce prosto w krzaka. Jak uprawiać i pielęgnować.