Bukszpan zielony przez cały rok - uprawa i pielęgnacja

Bukszpan kula

Bukszpan to powszechnie znana i lubiana roślina, którą bardzo często można spotkać w naszych ogrodach. Nie jest wymagająca, ma mocny system korzeniowy i dobrze radzi sobie ze skrajnymi warunkami pogodowymi. Dzięki tej roślinie można stworzyć w ogrodzie wiele ciekawych kompozycji.

Stanowisko i sadzenie

Zarówno słoneczne jak i zacienione stanowisko to dobre miejsca do posadzenia bukszpanu. Należy tylko unikać kwaśnej gleby, a także bardzo wilgotnych miejsc. Ułożenie sadzonek w odległości do 30cm to najlepsza opcja jeśli planujemy stworzyć żywopłot. Warto pamiętać, że młode sadzonki nie lubią dużej ilości wody, po posadzeniu najlepiej podlewać je raz na kilka dni.

Wymagania

Niewielkie wymagania bukszpanu sprawiają, że jest bardzo łatwy w uprawie. Mróz nie stanowi zagrożenia dla tej rośliny, z suszą też sobie poradzi. Nawożenie i formowanie to jedyne czynności konieczne aby roślina pięknie wyglądała. Duża dawka azotu zapewni bukszpanowi szybki wzrost i wzmocni jej system korzeniowy. W początkowej fazie wzrostu rośliny najlepiej obcinać ją wiosną, co przyspieszy jej rozwój. Gdy roślina osiągnie już swój docelowy rozmiar można przycinać ją nieco później. Możliwa jest też uprawa bukszpanu w donicy, np. na tarasie. W tej roli doskonale sprawdzi się bukszpan kula.

Zdecydowanie największą zaletą bukszpanu jest fakt, że jest to roślina zimozielona. Jego pędy są gęste i zielone przez cały rok. Dzięki tej roślinie nasz ogród nie będzie zimą szary i nudny, a zachowa nieco barw.

Bukszpan zielony przez cały rok - uprawa i pielęgnacja
Bukszpan zielony przez cały rok - uprawa i pielęgnacja
Bukszpan zielony przez cały rok - uprawa i pielęgnacja