Ciemiernik, wyjątkowa roślina kwitnąca zimą.

Ciemiernik, wyjątkowa roślina kwitnąca zimą.

Nie zwracając uwagi na śnieg i panującą zimę Ciemiernik rozpoczyna wegetację i kwitnie nawet w grudniu. Dekorując rabaty pięknymi zielonymi liśćmi i kwiatami w wielu kolorach.

Jak wygląda Ciemiernik.

Roślina wyrasta do wysokości 30 cm i rozwija ładne duże kwiaty o średnicy około 6 cm, w trakcie przekwitania przybierają kolor zielonkawy. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe lub nawet ciemno bordowe. Liście rozwijające się wokół kwiatów również są wyjątkową zimową dekoracją. Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rosną wolno, ale z czasem rozrastają się w duże kępy i tworzą liczne pędy kwiatostanowe. Część gatunków tworzy ulistnione pędy zakończone kwiatami (ciemiernik cuchnący i korsykański), u innych - jak ciemiernik biały i orientalny - liście i pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z karpy korzeniowej. Ciemierniki są blisko spokrewnione z zawilcami, tak jak one należą bowiem do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Znanych jest około 20 gatunków ciemierników, które w naturze występują w górach Europy (Apeninach, Alpach, Karpatach) i Azji. Oprócz dzikich gatunków w ogrodach uprawia się także gatunki mieszańcowe, jak np. ciemiernik ogrodowy.

Ciemierniki na rabatach, jak sadzić je w ogrodzie.

Ciemierniki dzięki bogactwie barw i dekoracyjnych liściach dobrze prezentują się w sąsiedztwie roślin zimozielonych, bluszczu, kosodrzewiny, cisów czy bukszpanu. Zimozielone tło pozwala w pełni na zaprezentowanie tych pięknych roślin. Ciemierniki najlepiej prezentują się w grupach, warto posadzić koło siebie kilka odmian tworząc piękną rabatę kwitnącą zimą. Ciemierniki można sadzić do później jesieni, należy jedynie uważać na ich kruche korzenie dlatego dobrze jest zaplanować miejsce ich sadzenia tak aby nie przesadzać ich zbyt często. Preferują półcień i miejsca osłonięte od wiatru. Najlepiej rosną w przepuszczalnej ziemi, nie lubią nadmiaru wody. Należy podlewać je podczas suszy i w czasie gdy ziemia jest mocno przesuszona.

Ciemiernik, gatunki i odmiany.

Najczęściej uprawiany jest ciemiernik biały, zawdzięczający swoją nazwę śnieżnobiałym kwiatom, które pojawiają się zimą i zdobią ogród aż do wczesnej wiosny. Można go sadzić pod koronami drzew i pod krzewami - wykorzystywany w ziołolecznictwie

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) ma dzwonkowate zielone kwiaty z czerwonym obrzeżeniem. Kwitnie od lutego do kwietnia. Jest dekoracyjny nawet, gdy już przekwitnie - aż do chwili osypania się nasion.  Jego odmiana 'Gold Bullion' ma żółte kwiaty i złociste ulistnienie.

Ciemiernik orientalny ma zielonkawobiałe lub kremowe miseczkowate kwiaty, często z różowym zabarwieniem, osadzone na pędach po trzy, cztery. Ciemiernik orientalny kwitnie od lutego do kwietnia i dorasta do 40 cm wysokości.

Ciemiernik purpurowy to jedna z bardziej dekoracyjnych odmian. ma skierowane ku dołowi kwiaty, zebrane po dwa, trzy na pędzie. Początkowo są one zielonkawobordowe, a później purpurowo bordowe.

Duża ilość odmain pozwala na skomponowanie wielokolorowych rabat, które już w grudniu lub styczniu mogą cieszyć pięknymi kwiatami. 

Ciemiernik, wyjątkowa roślina kwitnąca zimą.
Ciemiernik, wyjątkowa roślina kwitnąca zimą.