Ciepła zima. Jak zadbać o ogród.

Ciepła zima. Jak zadbać o ogród.

Zima to planowany czas odpoczynku i spowolnionej wegetacji dla roślin w naszych ogrodach. Gdy pogoda jest stabilna i ze stałymi temperaturami roślinom nic nie grozi. Niestety tak chętnie przez nas witana łagodna zima to trudny czas dla drzew, krzewów i pozostałych roślin.

Cały cykl życiowy roślin ogrodowych zaburzany jest przez ciepłe zimy z małymi opadami śniegu i wysokimi temperaturami. Zamiast odpoczywać, rośliny rozpoczynają wegetację jakby już była wiosna, a niektóre gatunki kwitną. W tak zmiennych warunkach należy odpowiednio dbać o rośliny w naszych ogródkach.

Okres chłodu i niższych temperatur w czasie krótszych zimowych dni jest wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju. Rośliny tylko wtedy mogą zawiązać zdrowe pąki kwiatowe, z których wiosną i latem rozwijają się liczne nowe, mocne pędy oraz kwiaty. Kiedy zbliża się koniec okresu wegetacyjnego, kwiaty, krzewy i drzewa przestają się rozwijać. Zrzucają liście, a w warstwie korzeniowej gromadzą składniki pokarmowe, dzięki którym zachowują dobrą kondycję aż do wiosny. Odpowiednio chłodna zima z obfitymi opadami śniegu bez zbyt dużego nasłonecznienia gwarantuje roślinom odpowiednie zabezpieczenie przed suszą oraz chorobotwórczymi patogenami.

Niestety gdy zima przypomina wczesną wiosnę cały cykl życiowy roślin zostaje zaburzony. Dodatnia temperatura powoduje utratę mrozoodporności roślin, co zwiększa ryzyko poważnego uszkodzenia ich delikatnych tkanek, kiedy po ciepłych dniach następują mroźne noce. Jeśli na domiar złego w trakcie łagodnej zimy opady są rzadkością, sytuacja staje się bardzo niekorzystna. Szczególnie dla roślin zimozielonych, które wegetują przez cały rok. Co prawda zimą zwalniają procesy życiowe, ale w ich tkankach nieustannie krąży woda (parująca przez liście). Rośliny, nie mogąc pobierać wody z podłoża i cierpią z powodu suszy fizjologicznej.

Co zrobić gdy zima nie przypomina zimy?

Okrywanie i odkrywanie roślin w czasie zimowych miesięcy jest już koniecznością.  Przy zmiennej pogodzie konieczne jest regularne doglądanie zabezpieczonych roślin i w miarę potrzeb odchylanie okrycia. Temperatura panująca wewnątrz osłony jest o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Co stwarza idealne warunki do pojawienia się i rozwoju grzybów chorobotwórczych. Warto rozważyć zamiast szczelnego okrywania poszczególnych krzewów, jedynie rozłożenie wokół nich parawanów ogrodowych, które doskonale zabezpieczą rośliny przed różnicami temperatur i podmuchami silnego, zimnego wiatru.

Podlewanie roślin też jest ważne.

Zimą najwięcej wody potrzebują gatunki zimozielone, u których na skutek długo utrzymującego się chłodu dochodzi do spowolnienia procesów życiowych. Nie zatrzymania, co oznacza, że w ich tkankach nieustannie krążą, a przez liście parują soki roślinne. Kiedy krzew lub drzewa z gatunku zimozielonych nie mogą swobodnie pobierać wody, obumierają, a ciepła zima bez śniegu, częstych i obfitych opadów deszczu, za to z przymrozkami oznacza suszę. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla roślin młodych, jeszcze słabo ukorzenionych.

Najlepiej obserwować rośliny zimo zielone i w miarę potrzeb w trakcie odwilży, kiedy ziemia rozmarznie, dodatkowo je podlewać. Woda zdąży wsiąknąć w ziemię, zanim ta ponownie zamarznie.

Bielenie drzew owocowych.

Zapobiega to nagrzewaniu się pni w trakcie dnia. Problem ten pojawia się głównie w styczniu i lutym, gdy noce są mroźne, a za w trakcie dnia słońce bardzo mocno nagrzewa ciemną korę drzew.

Duże wahania temperatury w czasie doby powoduje pękanie kory. Zabieg ten również zapobiega przedwczesnemu rozpoczęciu okresu wegetacyjnego roślin.

Wszystkie te prace powinny zapewnić przezimowanie Twoim roślinom w dobrym stanie. Niestety zmiany klimatu prowadzą do tego, że zimy pomimo tego że łagodniejsze stają się bardziej wymagające. Zarówno dla nas jak i dla roślin w naszych ogrodach.

Ciepła zima. Jak zadbać o ogród.
Ciepła zima. Jak zadbać o ogród.