Czereśnie - wartości odżywcze i witaminy

czereśnia buttnera

Czereśnie w diecie korzystne dla zdrowia!

Szczyt zbioru owoców czereśni przypada na czerwiec i początek lipca – zbiory wprawdzie trwają krótko, ale są bardzo obfite. Dlatego świeżymi czereśniami możemy cieszyć się zaledwie przez kilka tygodni. Warto w tym czasie zrobić zapasy, aby móc przetworzyć owoce i korzystać z ich prozdrowotnego wpływu przez cały rok.

Dlaczego czereśnie w diecie są tak ważne dla zdrowia? Ich główną zaletą jest to, że jedna porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Warto wiedzieć, że czereśnie w 80% składają się z wody, a pozostałe 20% jest niezwykle cenne dla naszego organizmu, ponieważ są to witaminy i składniki mineralne.

W 100 gramach czereśni znajduje się aż 222 miligramów potasu, który pozytywnie wpływa na pracę serca, nerek oraz stawów, ponieważ potas usuwa z organizmu nadmiar soli. W czereśniach są obecne także witaminy z grupy B, na czele z witaminą B5, która według naukowców jest głównym czynnikiem wspomagającym leczenie artretyzmu.

 

Jakie wartości odżywcze i składniki mineralne zawierają czereśnie?

W czereśniach prócz potasu i cennej witaminy B5, znajdują się także znaczne ilości kwasów owocowych wraz z witaminami A i C. Ich obecność poprawia wygląd naszej skóry, ponieważ mają one działanie oczyszczające i odtruwające. Eksperci od zdrowej żywności podkreślają, że w czerwonych czereśniach występują bioflawonoidy, czyli skuteczne przeciwutleniacze, zwalczające tzw. wolne rodniki.

Spożywając czereśnie dostarczamy naszemu organizmowi także: wapń, żelazo oraz jod. Warto wiedzieć, że te owoce zawierają zaskakująco dużą dawkę jodu: aż 330 mg w 100 gr owoców, co oznacza, że czereśnie mają go więcej niż ryby morskie, zwyczajowo zalecane do spożycia, jako suplementacja tego pierwiastka. Pamiętajmy, że to właśnie jod wpływa na produkcję hormonów tarczycy, która z kolei reguluje przemianę materii w organizmie.

 

czereśnia burlat i czereśnia vega

W jakiej formie najlepiej spożywać czereśnie?

Najlepsze efekty prozdrowotne dla naszego organizmu daje spożywanie świeżych czereśni. Idealnym rozwiązaniem jest zjadanie przez cały sezon codziennie około pół kilograma tych owoców, tak aby zastąpiły jeden z posiłków w ciągu dnia. Z uwagi na wysokie temperatury w czerwcu i lipcu, kiedy owocują drzewa czereśni, poleca się je szczególnie osobom cierpiącym na opuchnięcia i zniekształcenia stawów. Te owoce wspaniale nawadniają, a dzięki składnikom mineralnym regulują także pracę nerek i wpływają na gospodarkę płynami w organizmie.

W czasie sezonu na czereśnie warto je przetworzyć na soki, kompoty, konfitury i dżemy. W formie przetworów te owoce nadal zachowują swoje lecznicze i prozdrowotne właściwości. Warto jednak pamiętać, aby przed przetworzeniem usunąć z nich pestki, które zawierają związki cyjanowe, negatywnie wpływające na nasze samopoczucie. Kompoty i mrożonki warto robić z dużych owoców, a drobniejsze odmiany można przeznaczyć na aromatyczne  nalewki. Do wykonania zimowych przetworów najlepiej nadają się czereśnie żółte i twarde, w wśród których prym wiodą odmiany: różowa wielka, kunzego oraz hiszpańska biała.

Jeśli planują Państwo posadzić drzewa czereśni zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. Oferujemy szeroki wybór sadzonek czereśni do przydomowych ogródków i sadów. W naszym sklepie mogą Państwo również uzyskać informacje na temat pielęgnacji i specyfiki odmian czereśni.

Sprawdź https://www.zgarden.pl/drzewa-owocowe/czeresnie.html