Czy w listopadzie można sadzić drzewa i krzewy.

Czy w listopadzie można sadzić drzewa i krzewy.

Wydawałoby się, że jesień nie jest wskazana na sadzenie krzewów i drzew ze względu na zbliżającą się zimę. Jest to jednak błędne założenie i wiele gatunków jak najbardziej może być sadzona o tej porze roku.

Jakie rośliny sadzi się jesienią?

Wśród roślin zdatnych do sadzenia jesienią są te z gołym korzeniem - takie, które były w szkółce uprawiane bezpośrednio w gruncie. Są więc sprzedawane bez pojemników. Należą do nich m.in. drzewa i krzewy owocowe, krzewy na żywopłot oraz drzewa i krzewy liściaste i iglaste.

Zasady sadzenia roślin z odkrytym korzeniem

Roślina musi być w stanie bezlistnym, czyli już po opadnięciu liści. Nie mogą jednak jeszcze występować przymrozki. Najodpowiedniejszym okresem na sadzenie są więc październik i listopad.

Aby zapewnić sadzonce odpowiednie warunki, należy wykopać dołek o wielkości dwa razy większej niż bryła korzeniowa rośliny. Na dnie powinno się umieścić kopczyk z żyznej ziemi, kompostu lub ziemi wymieszanej z granulowanym obornikiem. Pomoże to zapewnić roślinie potrzebne jej wartości odżywcze. Zanim sadzonka zostanie umieszczona w dołku, dobrze jest obejrzeć jej korzenie i usunąć te uszkodzone i nadłamane. Podczas zasypywania dołka należy pilnować, by nie zakryć miejsca szczepienia. Ostatnim etapem jest lekkie ugniecenie ziemi i obfite podlanie rośliny oraz przycięcie części nadziemnej. Po pierwszych przymrozkach warto okryć sadzonkę liśćmi, słomą, korą sosnową lub kompostem - dzięki temu roślina nie przemarznie.

Zalety sadzenia roślin jesienią

Rośliny sadzone jesienią bardzo dobrze się przyjmują - sprzyjają temu warunki klimatyczne w postaci częstszych opadów i braku zagrożenia w postaci upałów i zbyt długiej ekspozycji na słońce. Przekłada się to na korzystniejszą wilgotność gleby, ważnej dla wzrostu sadzonek i rozwoju systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny są piękniejsze wiosną i lepiej wkraczają w okres wegetacyjny, a ich kwiaty i plony są obfitsze.

Czy w listopadzie można sadzić drzewa i krzewy.
Czy w listopadzie można sadzić drzewa i krzewy.
Czy w listopadzie można sadzić drzewa i krzewy.