Czy zimą należy podlewać rośliny?

podlewanie

Zima to czas odpoczynku zarówno dla ogrodu jak i dla ogrodnika – w tym okresie nie wykonuje się zbyt wielu prac w ogrodzie. Jedną z podstawowych czynności wykonywanych w ogrodzie jest podlewanie. Czy rośliny należy podlewać również zimą?

Rośliny zrzucające liście

Krzewy i drzewa ozdobne lub owocowe, które gubią liście jesienią, w trakcie okresu zimowego zatrzymują swój wzrost i można powiedzieć, że zapadają w sen zimowy. Ważne, żeby podlewać je jesienią i obficie nawodnić glebę, ale zimą nie ma już takiej potrzeby.

Iglaki i zimozielone

Tego typu rośliny wymagają dostępu do wody przez cały rok. Niektóre gatunki, takie jak np. cisy, jodły lub cyprysy są szczególnie wrażliwe na suszę i mogą ucierpieć również zimą z powodu braku wody. Rośliny można podlewać tylko w cieplejsze dni. Podlewanie w mroźne dni bardziej zaszkodzi niż pomoże. Nie można też moczyć naziemnych części rośliny, bo gdy przyjdzie mróz może to spowodować odmrożenie pędów. Woda wykorzystana do podlewanie powinna mieć temperaturę otoczenia, dlatego najlepiej wynieść ją na zewnątrz jakiś czas przed podlewaniem. Ściółkowanie gleby również pomaga roślinie w okresie zimowym, ponieważ ogranicza parowanie wody z gleby.

Susza fizjologiczna

Często wiosną okazuje się, że niektóre pędy rośliny są uschnięte. Najczęściej obwiniamy za to niskie temperatury, jednak nie zawsze to one są winne. W wielu przypadkach powodem jest susza fizjologiczna, czyli wysuszenie rośliny w trakcie zimy. Korzenie często nie mogą pobierać odpowiedniej ilości wody z gruntu. Często rzeczywiście może to być spowodowane zamarzniętym gruntem. W takiej sytuacji jedynie warstwa ściółki może nieco pomóc. Jednak w sytuacji gdy temperatury utrzymują się powyżej zera powodem jest brak podlewania.

 

Czy zimą należy podlewać rośliny?
Czy zimą należy podlewać rośliny?
Czy zimą należy podlewać rośliny?