Dlaczego warto sadzić rośliny jesienią?

sadzenie roślin

Zwykle najwięcej nowych roślin kupujemy i sadzimy na wiosnę. To okres gdy przyroda budzi się do życie, a nowo posadzone rośliny często tuż po posadzeniu nabierają pięknych barw. Jednak wiosna to nie jedyny okres w roku, który idealnie nadaje się do przeprowadzania zmian w ogrodzie. Jesień to również odpowiedni czas. Dlaczego warto sadzić lub przesadzać rośliny jesienią?

Sprzyjająca pogoda

Korzystne warunki klimatyczne sprawiają, że rośliny lepiej przyjmują się jesienią. Opadów jest sporo, dzięki czemu zwykle nie trzeba się przejmować podlewaniem roślin. Jest bardzo mała szansa na suszę, która sprawi, że roślina się nie przyjmie. Dzięki temu łatwo zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody, przez co właściwie rozwinie ona swój system korzeniowy.

Niższe ceny

Jesienią w sprzedaży pojawiają się też rośliny bez pojemników, sprzedawane z gołym korzeniem. Są one zwykle tańsze od swoich odpowiedników w donicach, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić na zakupach, zwłaszcza, gdy kupujemy większą ilość sadzonek.

Ładniejszy wygląd wiosną

Kolejną zaletą jest wygląd rośliny wiosną. Jeśli roślinę posadzimy w marcu lub kwietniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie ona już kwitła lub owocowała w tym sezonie. Rośliny posadzone jesienią są już w tym czasie odpowiednio ukorzenione i rozpoczynają okres wegetacyjny. Dodatkowo z pewnością lepiej zniosą upały i suszę w przypadku gorącego lata.

Co i jak sadzić jesienią?

Sadzenie jesienią lubią przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, takie jak np. porzeczki, jabłonie, grusze lub maliny, a także wiele roślin ozdobnych: tawuły, berberysy, czy wszelkiego rodzaju iglaki. Ważny jest odpowiedni sposób sadzenia. Przed wsadzeniem rośliny można namoczyć korzenie aby roślina była od początku dobrze nawodniona. Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana. Po posadzeniu roślinę należy podlać. Jeśli pogoda będzie deszczowa, nie będzie to już wymagane w kolejne dni.

Dlaczego warto sadzić rośliny jesienią?