Domowe przetwory - dlaczego warto przyrządzać je samodzielnie?

Domowe przetwory - dlaczego warto przyrządzać je samodzielnie?

Pomimo tego, że w sklepach możemy kupić właściwie dowolny rodzaj przetworów, robienie ich samemu wciąż jest bardzo popularne. Jednak nawet najlepsze przetwory nie zastąpią tych, które przyrządziliśmy samodzielnie, z własnych owoców. Krzewy i drzewa owocowe już owocują, przez co sezon przygotowywania przetworów można uznać za rozpoczęty.

Wybór odpowiednich owoców

Podstawą jest, aby owoce były świeże i nieuszkodzone. Warto też wybierać owoce roślin, które aktualni owocują. Dzięki temu mamy większą pewność, że będą świeże, a dodatkowo owoce w sezonie są najtańsze. Pamiętajmy też o dokładnym umyci owoców. Słoiki najlepiej wyparzyć, aby mieć pewność, że są sterylne.

Przygotowanie przetworów

Przetwarzanie owoców możemy wykonać na wiele sposobów. Najczęściej robimy przeciery, kiszonki, marmolady, dżemy, soki i kompoty. Największą zaletą przetworów jest możliwość smakowania owoców i warzyw przez cały rok, a nie tylko w sezonie ich zbiorów. Kiszonki, np. ogórki, doskonale sprawdzą się jako dodatek do obiadu. Dżem świetnie sprawdza się na śniadanie, a sok w upalne, letnie dni.

Różne metody przygotowania

Owoce takie jak śliwki możemy zamarynować i korzystać z nich jako dodatki do potraw. Dobrym sposobem na przechowanie warzyw i owoców jest ich mrożenie. Mrożone truskawki, czy maliny możemy wykorzystać do przygotowania potraw, a natkę pietruszki lub koperek jako dodatek do dań. Kiszeni bezapelacyjne kojarzy się z ogórkami, które w naszym kraju są wyjątkowo popularne. Wiele odmian owoców i warzyw można też ususzyć, a do przygotowania dżemu warto skorzystać z pasteryzacji.

Zalety i wady przetworów

Podstawa zaleta to możliwość długiego przechowywania przetworów. Kolejną zaletą są związki, które wytwarzają się przy przetwarzaniu owoców i warzyw. Niektóre warzywa i owoce po przetworzeniu wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Przetwory zwykle zawierają dużą ilość soli lub cukru, przez co powinni na nie uważać osoby z problemami zdrowotnymi. Mają też sporo kalorii.

Domowe przetwory - dlaczego warto przyrządzać je samodzielnie?
Domowe przetwory - dlaczego warto przyrządzać je samodzielnie?