Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać? Przykłady drzew iglastych

Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać? Przykłady drzew iglastych

Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać?

Przed posadzeniem w swoim ogrodzie drzew iglastych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze to wielkość naszego ogrodu i pomysł na jego zagospodarowanie lub stan obecny nasadzeń. Drzewa iglaste muszą wpasować się w nasz ogród w taki sposób, żeby nie stać się samotną wyspą i nie szpecić ogólnego wyglądu. Druga kwestia to gleba, na której chcemy posadzić drzewa. Jeżeli wybrana przez nas roślina preferuje inny rodzaj ziemi niż ta, którą napotka to powinniśmy przygotować dla niej odpowiednią wyściółkę w miejscu nasadzenia. Kolejnym aspektem jest poziom nasłonecznienia terenu.

Przykłady drzew iglastych

Cis

W warunkach panujących w Polsce cis nie osiąga zwykle wysokości kilkunastu metrów. Zdarzają siętakie przypadki, jednak częściej rośłiny te kończą swój wzrost na wysokości dwóch do trzech metrów. Jest to typ drzewa długowiecznego, które przy odpowiedniej pielęgnacji przez cały czas będzie cieszyć wzrok właścicieli.

Cis jest drzewem tolerancyjnym jeśli chodzi o warunki glebowe, jednak najlepsze dla niego są gleby żyzne i wilgotne. Może rosnąć przy każdym poziomie nasłonecznienia, jednak w prypadku tego drzewa w grę wchodzi jeszcze jedna, kluczowa kwestia. Cis jest rośliną trującą, a toksyny znajdują się w igłach, nasionach oraz owocach. Dlatego też należy zastanowić się nad jego miejscem posadzenia bardzo dokładnie i uważać na dzieci oraz zwierzęta domowe.

Sosna

Sosna jest rośliną bardzo popularną ze względu na prosty sposób jej pielęgnacji. Możemy ją posadzić o każdej porze roku, jednak musimy pamiętać o tym, że gleba nie może być wysuszona. Stanowisko , na którym chcemy posadzić sadzonkę sosny powinno odchwaszczone i spulchnione. Przy okazji warto zastanowić się na zastosowaniem nawozu mineralnego bądź naturalnego.

Na przysypane ziemią korzenie sadzonki powinniśmy nasypać warstwę kory, trocin bądź niedojarzałego kompostu. Dzięki temu zmniejszymy parowanie, zapewniając lepszą wilogtność gleby oraz umocnimy system korzeniowy. Sosnę, w zależności od jej odmiany należy również przycinać - na poczaku niezbyt często i tylko młode pędy. Potem , gdy już się rozrośnie rozszerzyć przycinanie na pędy stare lub martwe gałązki korygując tym samym jej wielkość.

Świerk

To ten typ drzewa, któremu do wzrostu i rozwoju potrzeba praktycznie tylko odpowiedniego posadzenia przy dobrym stanie sadzonki. W zależności od gatunku, świerk potrzebuje innego rodzaju gleby i poziomu nasłonecznienia.  Większość z nich jednak w zbyt mocnym słońcu nie będzie prawidłowo rosnąć.

W początkowym stadium wzrostu, na etapie kilku pierwszych lat potrzebuje nawożenia sporadycznie. W trakcie poźniejszych lat należy nawozić świrek częsciej. Najważniejsze w pielęgnacji świerku jest przycinanie nadłamanych, martwych gałązek i pędów. Odradzają się one bardzo powoli, dlatego też należy zwracać na to szczególną uwagę.

 

Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać? Przykłady drzew iglastych
Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać? Przykłady drzew iglastych
Drzewa iglaste do ogrodu - jak je dobrać? Przykłady drzew iglastych