Drzewa liściaste w ogrodzie. Piękne odmiany drzew liściastych.

Drzewa liściaste w ogrodzie. Piękne odmiany drzew liściastych.

Drzewa liściaste to niestety często pomijany, a niezwykle ważny element każdego ogrodu. Pozwalają na stworzenie pięter w roślinności. Dają schronienie zwierzętom i cień w słoneczne dni. W zimie gdy nie mają liści nie blokują światła i są pięknym tłem dla reszty roślin w ogrodzie. Warto wybierać gatunki, które wzbudzają zachwyt barwnymi liśćmi, kwiatami, owocami, a nawet korą. Drzewa liściaste mogą być uprawiane na żywopłoty, zasłaniają niezbyt atrakcyjne ściany, tworzą naturalną barierę przed wiatrami i nadmiarem słońca w lato. Te najbardziej dekoracyjne i oryginalne warto sadzić jako solitery – w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie. Dobrze prezentują się na trawniku, od strony frontowej ogrodu, jako dekoracje zbiorników wodnych lub innych elementów.

Do gatunków które wyróżniają się na tle innych drzew liściastych na pewno można zaliczyć:

Judaszowiec kanadyjski

To drzewo o charakterystycznej parasolowatej koronie. Osiąga nieduże rozmiary – do 6-8 m wysokości. Jego zaletą jest intensywne kwitnienie wiosną (IV-V). Różowe kwiaty zebrane w pęczki pokrywają całą koronę. Judaszowiec powinno się sadzić w miejscach mocno nasłonecznionych (wtedy obficie kwitnie), osłoniętych od wiatru. Lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Znosi krótkotrwałe susze. Młode okazy należy chronić przed mrozem, starsze są wystarczająco mrozoodporne. Wiosenne przymrozki mogą jednak uszkadzać kwiaty.

Brzoza papierowa

Brzoza papierowa w porównaniu z brodawkowatą wytwarza jaśniejszą, często mlecznobiałą korę, niekiedy łuszczącą się płatami. Drzewo dorasta do 20 m wysokości. Posiada duże (do 10 cm długości), jajowate liście. Lubi słoneczne stanowiska, żyzne i umiarkowanie wilgotne gleby. Jest odporna na mróz.  

Surmia wielkokwiatowa

Wyróżniają go ogromne, sercowate liście (nawet do 30 cm długości). Surmia ponadto efektownie kwitnie wytwarzając białe, kielichowate, intensywnie pachnące kwiaty zebrane w długie kwiatostany. Roślina odstrasza komary, a kwitnąc na przełomie czerwca i lipca wspaniale dekoruje ogród. Surmię powinno się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych osłoniętych od wiatru. Młode okazy należy przed nadejściem mrozów osłaniać. Preferuje gleby stosunkowo lekkie, przepuszczalne, ale zasobne w składniki pokarmowe. Dlatego uprawiane okazy warto wiosną zasilić nawozem wolnodziałającym.

Głóg szkarłatny

To jeden z najbardziej efektownych głogów uprawianych w Polsce. Jest ozdobny zarówno z wrębnych liści, białych kwiatów jak i dużych (ok 2cm średnicy) czerwonych, jadalnych owoców. Zwykle nie przekracza kilku metrów wysokości. Jest często spotykany w ogrodach, parkach i miejskich nasadzeniach. Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, wapienne, silnie kwitnie i owocuje w miejscach dobrze nasłonecznionych . Gatunek jest wytrzymały na mróz, choroby i szkodniki.

Kasztanowiec czerwony

Drzewo ozdobne zarówno dzięki charakterystycznym liściom jak i kwiatom oraz owocom. W porównaniu z kasztanowcem zwyczajnym wytwarza mniejsze, sztywniejsze liście oraz różowe lub czerwone, wzniesione kwiatostany. Kwitnie troszkę później niż jego biała odmiana, a kolorowe kwiaty są ciekawym urozmaiceniem. Jest bardziej wrażliwy na mróz od kasztanowca zwyczajnego, dlatego młode okazy powinno się osłaniać. Sporadycznie można podawać mu wolnodziałające nawozy.

Glediczja trójcierniowa

Wytwarza atrakcyjne, pierzastodzielne liście przebarwiające się na żółto. Glediczja nabiera oryginalnego wyglądu po kwitnieniu – gdy zdobią ją długie, poskręcane owoce w kształcie strąków. Znosi różne typy gleb, dorasta do 10 m wysokości i nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Toleruje zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby. Ponieważ ma kruche gałęzie nie powinno się jej uprawiać na stanowiskach odsłoniętych i narażonych na silne wiatry. Młode okazy warto przycinać tak, aby korona była jak najmniej rozłożysta.

Jarząb pospolity

To jeden z najpiękniejszych gatunków spotykanych powszechnie w Polsce. Drzewo dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Ozdobą są zarówno pierzaste liście jak i pomarańczowe owoce długo utrzymujące się na pędach. Jarząb nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze znosi różne gleby i miejsca. Znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest częstym widokiem miastach i przy ruchliwych drogach.

Drzewa liściste zmieniają swój wygląd w czasie całego roku. Pozwalają obserwować zmieniającą się przyrodę i są doskonałym tłem dla reszty roślin w ogrodzie. Często nie doceniane przez konieczność zgrabiania spadających liści i konieczności przycinania. Powinny wrócić do naszych ogrodów i sprawiać nam radość swoim wyjątkowym wyglądem, a w opadniętych i zgrabionych liściach mogą przezimować potrzebne w każdym ogrodzie jeże. 

Drzewa liściaste w ogrodzie. Piękne odmiany drzew liściastych.
Drzewa liściaste w ogrodzie. Piękne odmiany drzew liściastych.