Drzewa owocowe do małych ogrodów, odmiany karłowe i kolumnowe.

Drzewa owocowe do małych ogrodów, odmiany karłowe i kolumnowe.

Żeby mieć własne owoce nie trzeba być właścicielem sadu. Do małego ogrodu nadają się nieduże drzewka owocowe w formie kolumnowej lub karłowej z powodzeniem sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni. Ważnej jest aby dokładnie sprawdzić powierzchnię swojego ogródka i zestawić ją z maksymalnym wzrostem roślin, które wybierzemy. Tak, by nie zaskoczyła nas ani ich wysokość, ani rozpiętość. Odpowiednio dobierając drzewka w Waszym ogrodzie pamiętajcie że muszą one mieć zapewnione dobrze nasłonecznione miejsce i odpowiednie podłoże. Nie musi być ich dużo, wystarczy kilka, aby cieszyć się własnymi owocami i przyjemnością ich uprawy. Podpowiadamy, jakie drzewka owocowe i krzewy owocowe wybrać do małego ogrodu.

W małych ogrodach lepiej się sprawdzą odmiany karłowe szczepione na tak zwanych podkładkach skarlających. Często nie przekraczają 2 m wysokości, poza tym szybciej zaczynają owocować, niż odmiany wysokie. W większości przypadków nie potrzebują już formowania i można je hodować w pojemnikach, tak jak mini grusza karłowa. Po sezonie należy je zabezpieczyć przed mrozem. Rośliny w donicach można przenieść do zimnego pomieszczenia, a jeżeli będą zimowały na dworze – okręcić pojemniki słomianymi matami lub zabezpieczyć je styropianem, korony zaś osłonić jutą albo słomą.

Odrębną grupę tworzą drzewa kolumnowe. Mają wyraźny pień i bardzo krótkie pędy boczne, dzięki czemu ich korony nie przekraczają 60-80 cm średnicy. Wśród nich znajdziemy jabłonie, śliwy i grusze. Można je również uprawiać w donicach na tarasie i balkonie. Hodowane w ogrodach mogą tworzyć dekoracyjne rzędy i być jednocześnie ozdobą nawet małych przestrzeni. Odmiany kolumnowe są nieco bardziej wrażliwe na mróz od pozostałych drzewek owocowych, dlatego młode okazy warto przed zimą zabezpieczyć w odpowiedni sposób.

Wszystkie z wymienionych drzewek dają pełnowymiarowe, pyszne owoce, a ich korony zajmują niewiele miejsca. Co więcej, charakteryzują się dawaniem obfitych plonów. Przy słonecznym stanowisku owoce są dobrze wybarwione ponieważ dociera do nich więcej słońca niż w klasycznych, rzucających spory cień drzew. Cechą wyróżniającą jest również to że drzewka takie można hodować w pojemnikach, na przykład na balkonach. Wszystkie te cechy sprawiają, że małe odmiany drzewek owocowych zasługują na uwagę.

Drzewa owocowe do małych ogrodów, odmiany karłowe i kolumnowe.
Drzewa owocowe do małych ogrodów, odmiany karłowe i kolumnowe.