Drzewa ozdobne do ogrodu - kilka porad, jak najlepiej je dobrać

Drzewa ozdobne do ogrodu - kilka porad, jak najlepiej je dobrać

O czym pamiętać na początek dobierając drzewa ozdobne ?

Drzewa jak i mała architektura zostają ze względu na swoje rozmiary i długowieczność stają się stałymi i nierozłącznymi elementami naszych ogrodów. Ważne jest, żeby w zależności od wielkości naszego ogrodu starannie przemyśleć nie tylko rozmiar sadzonych roślin, ale także ich umiejscowienie.

Bez takiego przygotowania za kilka lat możemy być zawiedzeni efektami naszych działań i zmuszeni do reorganizacji przydomowej przestrzeni.

 

 

 

 

 

 Drzewa ozdobne – zmienność walorów w zależności od pór roku

W zależności od pory roku drzewa ozdobne mają coś innego „do zaproponowania”.

Na wiosnę większość drzew ozdobnych wypuszcza pąki, a następnie wielobarwne kwiaty. Jest to okres, w którym drzewa wyglądają najbardziej okazale i powinny wyróżniać się spośród reszty roślin. W tym czasie najlepiej komponują się z roślinami cebulkowymi i bylinami.

Drzewa ozdobne w okresie letnim ulegają przekwitaniu. Harmonię z resztą roślin w ogrodzie zapewnia im wtedy ich pokrój oraz ulistnienie. Drzewa znikają wtedy z pierwszego planu, ale nadal stanowią spójne uzupełnienie całości.

Jesień to czas feeri barw w naszych ogrodach. Świetnym pomysłem jest są drzewa ozdobne, których liście w tym okresie przybierają jaskrawe, żywe kolory. Pamiętajmy, że nawet po opadnięciu liści na gałęziach wielu gatunków pozostają owoce o różnorodnych kształtach i barwach.

Zima przynosi ze sobą spokój i wyciszenie w ogrodzie. W tym momencie drzewa ozdobne powinny pokazać swój kolejny atut – kształt. Przy braku liści i owoców to właśnie on nadaje ton w zimowym ogrodzie.