Grudzień w ogrodzie - zadbaj o swoje rośliny!

Grudzień w ogrodzie - zadbaj o swoje rośliny!

Grudzień dla ogrodnika to jeden ze spokojniejszych i mniej pracowitych miesięcy. Okres na sadzenie roślin zbliża się ku końcowi. Rośliny w tym okresie nie wymagają już zbyt wiele pracy, ale należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu jak znoszą trudne, zimowe warunki. O czym warto pamiętać?

Rośliny zimozielone

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rośliny zimozielone. Jednym z zagrożeń na które są narażone jest zalegający na ich gałęziach śnieg, który zwłaszcza mokry jest bardzo ciężki i może spowodować uszkodzenie rośliny, a nawet jej złamanie. Szczególnie narażone są odmiany kolumnowe. Dobrym rozwiązaniem dla tego typu roślin jest związanie korony sznurkiem – zmniejszy to jej powierzchnię i zmniejszy ilość gromadzonego się śniegu. Krzewy i drzewa narażone na złamanie można też podeprzeć. Zalegający na gałęziach śnieg powinien być regularnie strzepywany. Jeśli jeszcze do tej pory nie okryliśmy roślin podatnych na przemarzanie, to warto to zrobić jak najszybciej. Rośliny, które zostały już okryte wart skontrolować i w razie potrzeby poprawić osłony. W przypadku występowania dłuższych odwilży rośliny należy podlać.

Przechowywanie roślin balkonowych

Rośliny i krzewy ozdobne, które zimą przechowujemy w pomieszczeniach powinny mieć dostęp do światłą i temperaturę najlepiej w granicach 6 do 8 °C. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne.

Trawnik

Trawnikowi nie trzeba poświęcać w tym okresie zbyt wiele uwagi. Najważniejsze, aby nie składować na nim dużych mas śniegu. Duże obciążenie, brak dostępu światłą i powietrza może przyczynić się do gnicia trawy, a także jego osłabienia. W efekcie wygląd trawnika wiosną może nas rozczarować.

Przygotowanie do kolejnego sezonu

Okres zimowy dopiero się zaczyna, ale już teraz można zacząć myśleć o nadchodzącej wiośnie. To doskonały moment na spokojne zaplanowanie posadzenia nowych gatunków roślin. Warto też poświęcić chwilę czasu na konserwację narzędzi ogrodniczych. Można wykonać potrzebne naprawy, a metalowe narzędzia, takie jak np. grabie, czy łopaty, wyczyścić i posmarować olejem, co zapobiegnie ich rdzewieniu. Urządzenia elektryczne i spalinowe (kosiarka, nożyce do żywopłotu, itp.) mogą wymagać naostrzenia i przeglądu. Potrzebne do wykonania czynności powinny być opisane w instrukcji obsługi urządzenia. Wiele z tych czynności możemy wykonać samodzielnie, jednak jeśli nie czujemy się na siłach lepiej skorzystać z usług serwisu.

Grudzień w ogrodzie - zadbaj o swoje rośliny!
Grudzień w ogrodzie - zadbaj o swoje rośliny!