Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Irga pozioma Horizontalis

Irga pozioma to roślina z rodziny różowatych i jeden z piękniejszych liściastych krzewów ozdobnych. Jej różne odmiany znajdują swoje zastosowanie w obsadzaniu skarp, przy ścianach budynków, a także na rabatach. Co warto o niej wiedzieć?

Charakterystyka

Krzew ten jest dość często spotykany w naszym kraju, a jego łatwa uprawa jeszcze bardzie podnosi jego popularność. To doskonałą roślina zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Irga osiąga zwykle wysokość do maksymalnie 100cm. Jej gałęzie są rozłożyste i pokryte dekoracyjnymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym. Spodnia strona liścia jest nieco jaśniejsza. Roślina ta wygląda ciekawie jesienią, gdy liście przebarwiają się na pomarańczowo. Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu i mają różowo-białą barwę. Najbardziej dekoracyjnym elementem są jaskrawoczerwone owoce – mają średnicę ok. 6mm i utrzymują się na roślinie przez okres jesieni i zimy.

Sadzenie

Roślinę można sadzić wiosną, już od marca, a także jesienią. Samo sadzenie nie jest specjalnie kłopotliwe, ponieważ irga zwykle szybko się przyjmuje. Warto wziąć pod uwagę, że roślina rozrasta się na boki. Młode sadzonki przez pierwsze dwa lata powinny być regularnie podlewane. Po tym okresie irga będzie już w stanie przetrwać nawet długotrwałą suszę.

Uprawa

Irga pozioma rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Aby na liściach pojawiły się przebarwienia wymagane jest jednak słoneczne stanowisko. Roślina toleruje wszystkie rodzaje podłoża, oprócz tych bardzo ciężkich i mokrych. Jest też tolerancyjna w stosunku do odczynu gleby: toleruje lekko zasadowy, obojętny lub lekko kwaśny. Irga jest dość odporna na mróz, jednak warto zapewnić jej dodatkową ochronę przed zimą. W przypadku przemrożenia pojedynczych pędów szybko wypuszcza nowe i potrafi się szybko zregenerować.

Przycinanie

Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie. Dzięki temu, że kwiaty pokazują się na całej powierzchni rośliny nie musi być regularnie przycinana – kwiaty pojawiają się również na pędach dwuletnich i trzyletnich. Raz na dwa trzy lata warto usunąć stare pędy aby zrobić miejsce na nowe.

Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Irga pozioma - sadzenie, uprawa, pielęgnacja