Jagoda kamczacka - smaczna, zdrowa i łatwa w uprawie

jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka to krzew uprawiany coraz chętniej w naszym kraju. Jest to długowieczna roślina, którą można uprawiać nawet przez 30 lat. Jej owoce są bardzo zdrowe i smaczne, a sama roślina jest też ciekawą ozdobą ogrodu.

Co zawierają owoce?

Widząc opisy tej rośliny możecie zauważyć, że jej owoce zawierają witaminę C, flawonoidy i wiele innych składników. Co to oznacza w praktyce? Owoce mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, wątrobę, a także na nasz wzrok. Działają przeciwzapalnie i przeciwzawałowo, a także zapobiegają zakrzepom. Mogą miedzy innymi zmniejszyć ryzyko nowotworu i miażdżycy.

Niewielkie wymagania

Jagoda kamczacka ma dość małe wymagania, więc jej uprawa nie przysporzy wielu trudności. Lubi ona słoneczne stanowiska, ale w częściowo zacienionym miejscu również sobie poradzi. Przycinanie nie jest konieczne; można to zrobić dopiero po kilku latach, usuwając jedynie stare pędy. Jedynym problemem może być wymagana gleba: żyzna, lekko kwaśna i przepuszczalna.

Zapylanie jagody kamczackiej

Ważną kwestią w przypadku sadzenia jagody kamczackiej jest jej zapylanie. Aby owoców było więcej warto posadzić obok siebie kilka sadzonek. Większość odmian to rośliny obcopylne. Oznacza to, że najlepiej posadzić obok siebie kilka sadzonek z różnych odmian, które kwitną w podobnym czasie. Dzięki temu owoce będą większe.

Dostępne odmiany

Popularną odmianą jest jagoda kamczacka ‘Wojtek’. Ma duże owoce i owocuje bardzo obficie. Dostępne są też odmiany ‘Duet’ oraz ‘Atut’.

jagoda ATUT
jagoda WOJTEK