Jak pozbyć się kreta? Sposoby na kreta w ogrodzie

Kopce kreta

Kret może być utrapieniem dla każdego ogrodnika. Walka z nim jest naprawdę ciężka i często tuż po tym jak wydaje się nam, że przepędziliśmy go z naszego ogrodu, na naszej działce pojawiają się kolejne kopce. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się tego szkodnika z naszego ogrodu, które pomogą nam ochronić nasze drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe.

Poznaj przeciwnika

Kret jest drapieżnikiem, ma bardzo ostre zęby i duże oraz silne przednie łapy, które doskonale sprawdzają się przy przekopywaniu podziemnych korytarzy. Jego wzrok jest bardzo słaby, za to posiada na ciele włoski czuciowe, które są wrażliwe na jakiekolwiek drgania. Wbrew powszechnemu przekonaniu kret nie podgryza korzeni roślin, jednak często uszkadza je tworząc swoje tunele. Pozostałą ziemię wypycha na zewnątrz pozostawiając nieestetyczne kopce.

Sposoby na walkę z kretem

Jest wiele sposobów na pozbycie się kreta. Popularną metodą jest stosowanie trutki na krety, jednak nie polecamy tej metody, ponieważ kret może już nie znaleźć się w miejscu gdzie została rozłożona, a dodatkowo można zaszkodzić innym zwierzętom: jej wabiący zapach może przyciągnąć np. psa lub inne zwierzę domowe.

Ostatnio powodzeniem cieszą się nowoczesne metody, wykorzystujące technologię. Dostępne są specjalne odstraszacze, które wydzielają mikrodrgania i wyganiają kreta z naszej działki. Zwykle zasilane są energią słoneczną, więc nie ma potrzeby wymiany baterii lub okresowego ładowania.

Dobrym sposobem jest też odstraszenie szkodnika zapachem. Kret nie ma zbyt wyczulonego węchu, ale mocne zapachy z pewnością wyczuje. Najlepiej wykorzystać do tego skórki cytryny oraz czosnek. Sprawdzą się także resztki z ryb. Źródła zapachu wystarczy zakopać w kretowisku.

Do odstraszania zapachem dostępne są też specjalne preparaty, które zwykle dostępne są w postaci żelu, granulek lub jako płyn. Podobnie jak w przypadku naturalnych metod preparat umieszcza się w kretowisku, a silny zapach odstraszy szkodnika. Jednak w przypadku stosowania takich preparatów należy zachować szczególną ostrożność – zakopany preparat może zachęcić swoim zapachem psa, który może zacząć rozkopywać kretowisko. Naturalne metody są najbezpieczniejsze.

Kret
Kopiec kreta