Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty

Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty

Zastanówmy się jak sadzić i pielęgnować żywopłoty. 

Żywopłoty na dobre zagościły w naszych ogrodach. Najczęściej pełnią funkcję bariery odgradzającej od ruchliwej drogi, nieładnego ogrodzenia, a czasem by zapewnić nam prywatność. Stosujemy je także jako zielone tło dla rabat lub jako dekoracja ogrodu. Najpierw pojawia się pytanie: Co sadzić? Jakie gatunki nadają się do sadzenia w szpalerze? Które z nich mają najszybszy wzrost? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

1. Żywotnik zachodni, czyli popularna Tuja Szmaragd. 

Nie da się ukryć, że jest to krzew, który pojawia się w formie żywopłotu najczęściej. Zapewne wynika to z tego, że jego zielone igły zdobią ogród przez cały rok. Szybki wzrost w połączeniu ze stosunkowo niskim kosztem zakupu sadzonki jest jego dodatkowym atutem. Zgadzamy się, że roślina idealnie nadaje się do tworzenia szpalerów, obserwujemy jednak wiele błędów w sadzeniu i pielęgnacji, które sprawiają, że żywopłoty wyglądają nieatrakcyjnie. Przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę na gęstość sadzenia, która nie powinna być mniejsza niż 60 cm pomiędzy dwoma krzewami. Ze względu na swój kolumnowy pokrój, roślina wykazuje mały przyrost na szerokość, dlatego rzadziej posadzone tworzą nieestetyczne luki. Niemniej istotne jest też odpowiednie przycinanie w sezonie - nawet 2-3 razy.

2. Nasz rodzimy - Grab pospolity Fastigiata. 

Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą czegoś innego niż tuja. Grab jako nasz rodzimy gatunek świetnie przyjmuje się w większości warunków, rzadko choruje i jest mało wymagający. Jego przyrost jest dość szybki - może osiągać nawet 50 cm rocznie. Główną zaletą są piękne, ozdobne sercowate liście, które w często przycinanym drzewku mocno się zagęszczają, tworząc zwarty, jednolity szpaler. Jesienią przebarwia się na brązowy kolor, co dla niektórych wydaje się nieatrakcyjne, jednak liście utrzymują się długo i zapewniają naturalną zaporę.

3. Buk Dawyck Gold - opłacalna inwestycja.

Buk, dzięki temu że bardzo dobrze radzi sobie z częstym cięciem, idealnie nadaje się na żywopłot. Charakteryzuje się dosyć wąskim pokrojem, a więc nadaje się do sadzenia w miejscach gdzie nie mamy możliwości posadzenia roślin silnie rozrastających się na boki. Nie często jednak spotykamy bukowy żywopłot w przydomowych ogrodach, głównie ze względu na ceny sadzonek, które w porównaniu do innych tego typu roślin są dość wygórowane. Dodając do tego bardzo wąski rozstaw sadzenia, który wynosi ok. 30 cm, koszt założenia takiego żywopłotu jest raczej drogi. Jednak jeśli nie stwarza to dla Ciebie większego problemu, na pewno nie będziesz żałował tej inwestycji. Jego charakterystyczne liście, gęsto zebrane w wyniku przycinania, stworzą piękną zieloną ścianę.

Przedstawiliśmy Wam trzy najpopularniejsze rośliny przeznaczone na wysokie żywopłoty. Jeśli jednak planujecie umieszczenie żywopłotu niskiego, pełniącego funkcję bardziej dekoracyjną niż osłonową warto zastanowić się nad berberysem, bukszpanem, tawułą lub trzmieliną. 
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty