Jak sadzić i uprawiać borówkę amerykańską?

Jak sadzić i uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska: cechy i właściwości

Polska jest obecnie jednym z największych europejskich producentów borówki amerykańskiej. Cena rynkowa owoców jest dosyć wysoka, dlatego coraz więcej miłośników borówki amerykańskiej decyduje się na jej uprawę we własnym ogrodzie lub na działce. Warto wiedzieć, że borówka wysoka należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), podobnie jak spokrewnione z wrzosy, różaneczniki czy azalie. Jak sama nazwa wskazuje ten krzew owocowy pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w naturalnych warunkach rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych torfowiskach wokół bagien i jezior. Borówka amerykańska preferuje glebę umiarkowanie kwaśną, osiąga wysokość do wysokości 2 m. Jej kwiaty są stosunkowo odporne na mróz (może je uszkodzić temp, poniżej – 7 stopni Celsjusza). Owoce borówki amerykańskiej mają tę zaletę, że nie dojrzewają równomiernie, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżymi borówkami przez kilka tygodni. Warto wiedzieć, że są to owoce bogate w cukry, witaminę C, antocyjany i pektyny, które regulują poziom cholesterolu w organizmie oraz wchłaniają toksyczne substancje. Borówki pomagają również w leczeniu biegunek oraz pozytywnie wpływają na wzrok.

Co trzeba wiedzieć o uprawie borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska, zwana zamiennie borówka wysoką, jest krzewem odpornym na choroby i szkodniki. To ważne, szczególnie dla tych osób, które cenią sobie uprawę ekologiczną, bez oprysków. Kupno sadzonek borówki powinno być starannie przemyślane – warto korzystać z oferty tylko sprawdzonej szkółki, gdzie uzyskamy wiarygodną informację co do odmiany krzewu. Sadzonki borówki amerykańskiej kupione w pojemniku można sadzić od marca do grudnia. Są to zazwyczaj już rośliny dwuletnie, z rozwiniętym systemem korzeniowym, dzięki czemu łatwo i bezproblemowo się przyjmują, a owoców możemy się spodziewać w następnym roku.

Aby przygotować odpowiednią ziemię i stanowisko dla borówki amerykańskiej musimy wiedzieć, że ten krzew najlepiej rośnie  stanowisko na glebie kwaśnej (pH 3,5-5,0), cechującej się wysoką zawartością próchnicy. Ważna jest także przepuszczalność gleby i jej  wilgotność. Idealne stanowisko dla borówki wysokiej to zaciszne, słoneczne miejsce, gdzie podłoże stosunkowo szybko się nagrzewa.

Sadzenie borówki amerykańskiej w ogrodzie i na działce

Jeśli gleba w naszym ogrodzie lub na działce odbiega od warunków idealnych dla uprawy borówki wysokiej, należy przygotować odpowiednie podłoże. W tym celu należy wykopać dołki o głębokości 35 cm i średnicy 80 cm, które następnie mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (właściwe proporcje tej mieszanki to 1:1:1). Aby uprawa i pielęgnacja krzewów była łatwa, lepiej przygotować stanowiska dla kilku krzewów w jednym miejscu, aniżeli sadzić je osobno w różnych zakątkach ogrodu. Warto wiedzieć, że sadzonki trzeba umieścić w glebie około 5 cm głębiej w stosunku do tego, jak rosły w szkółce. Jeśli planujemy zakup krzewów borówki z gołym korzeniem, to ich sadzenie może się odbyć wiosną lub jesienią. Natomiast sadzonki w pojemnikach można sadzić także latem. 

Jeśli planują Państwo posadzić krzewy borówki amerykańskiej zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. Oferujemy szeroki wybór sadzonek borówki wysokiej do przydomowych ogródków i na działki. W naszym sklepie mogą Państwo również uzyskać informacje na temat pielęgnacji i specyfiki odmian borówki amerykańskiej.

Sprawdź: https://www.zgarden.pl/krzewy-owocowe/borowka-amerykanska.html