Jak samodzielnie wykonać piaskownicę w ogrodzie?

piaskownica

Ogród to miejsce na wypoczynek dla wszystkich mieszkańców w domu. Zwykle znajduje się tam altana lub inne miejsce do wypoczynku. Warto jednak pomyśleć też o miejscu wypoczynku i zabawy dla najmłodszych. Świetnym rozwiązaniem dla dzieci będzie stworzenie piaskownicy. Samodzielne jej wykonanie nie jest kosztowne, a dodatkowo bardzo proste. Jak samodzielnie wykonać piaskownicę?

Najłatwiejszym sposobem byłby zakup gotowej piaskownicy w sklepie, jednak ceny są dość wysokie. Tworząc ją samodzielnie możemy wykonać ją w dowolnym rozmiarze, kształcie, a do tego sporo zaoszczędzić.

Wybierz odpowiednie miejsce

Kluczowy jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej aby piaskownica w środku dnia znajdowała się w zacienionym miejscu. W środku słonecznego dnia piasek może się bardzo nagrzewać, co może uniemożliwić bezpieczne korzystanie z niej. Niewskazane jest aby w pobliżu znajdowały się wysokie drzewa ozdobne lub owocowe: spadające liście i gałęzie mogą szybko zanieczyścić piasek. Warto też pomyśleć, czy piaskownica w wybranym miejscu umożliwi czuwanie nad bezpieczeństwem dziecka.

Budowa piaskownicy

Do stworzenia potrzebne nam będą:

  • deski o szerokości ok 25cm
  • kątowniki i wkręty, którymi je połączymy
  • materiał, który ułożymy pod piaskownicą i który będzie zapobiegał przerastaniu trawy
  • oczywiście piasek

Najpierw usuwamy darń z miejsca, gdzie stanie nasza piaskownica oraz wyrównujemy teren pod nią. Możemy lekko obniżyć teren, aby piaskownica nieco „schowała” się w ziemi. Następnie rozkładamy materiał, który zabezpieczy spód piaskownicy (może to być np. mata, używana do sadzenia roślin lub folia). Na tak przygotowane podłoże kładziemy przygotowane przez nas deski i łączymy je ze sobą kątownikami i wkrętami. Na sam koniec malujemy deski lakierem lub bejcą, co zakonserwuje drewno. Warto zwrócić uwagę na atesty farby, czy lakieru, abyśmy mieli pewność, że dzieci mogą mieć kontakt z substancjami zawartymi w lakierze. Następnie wsypujemy piasek i gotowe. Miłej zabawy!

wkręty
deski
zabawa w piaskownicy