Jak wybrać donicę odpowiednią dla rośliny?

Sadzenie roślin w doniczy

Doskonałą ozdobną każdego ogrodu, balkonu lub tarasu są krzewy lub drzewa ozdobne w donicach. Wybór roślin jest ogromny, podobnie jak samych donic. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając odpowiednią donicę do swoich roślin?

Odporność na warunki atmosferyczne:

Przede wszystkim należy pamiętać, że sam wygląd donicy to nie wszystko. Równie duże znaczenie ma materiał z jakiego została wykonana. W przypadku kiepskiej jakości produktów czasem już po kilku miesiącach może ona kwalifikować się do wymiany, zwłaszcza, gdy znajduje się na zewnątrz. Niektóre nadają się tylko do roślin przechowywanych w pomieszczeniach, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy dany produkt jest przeznaczony do trzymania na zewnątrz i odporny na warunki atmosferyczne.

Dostępne materiały:

  • Plastikowe – zwykle najtańsze i bardzo lekkie, co przy przenoszeniu jest zaletą, jednak przy sadzeniu w nich dużych roślin może być konieczne dodatkowe dociążenie; w razie potrzeby można je łatwo umyć wodą z mydłem;
  • Drewniane – donice o ciekawym i eleganckim wyglądzie, jednak wymagają zabezpieczenia przed wilgocią (zwłaszcza, gdy przechowujemy je na zewnątrz), a jej dno warto wyłożyć folią z otworami przed nasypaniem ziemi;
  • Ceramiczne – mają porowate ścianki przepuszczające powietrze do korzeni, nie wszystkie są jednak mrozoodporne;

Dobranie rozmiaru donicy:

Rozmiar donicy powinien być dopasowany do wielkości bryły korzeniowej. Jeje wysokość powinna wynosić mniej więcej 1/3 wysokości rośliny. Wraz ze wzrostem rośliny należy stopniowo zmieniać ją na coraz większą. W przypadku zbyt ciasnej roślina nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać i może zwiędnąć. Nie można też od razu sadzić w zdecydowanie większej donicy, ponieważ wtedy korzenie rośliny rozrosną się zbyt szybko – szybciej niż górna część rośliny.

 

donica plastikowa
Donice ceramiczne
Donice nie tylko dla roślin :)