Jak wykorzystać gałęzie w ogrodzie?

Jak wykorzystać gałęzie w ogrodzie?

Porządkowanie ogrodu często oznacza dużą ilość odpadów, które trzeba gdzieś zutylizować lub wykorzystać do innych celów. Częstą pozostałością jest stos gałęzi. Jak wykorzystać je w ogrodzie? Oto kilka sposobów.

Kompost

Ścięte gałęzie świetnie sprawdzają się jako składnik kompostu. Nieco bardziej sztywne materiały są mile widziane w kompoście, pośród liści, ponieważ poprawiają cyrkulację powietrza w kompostowniku. Dobrze jest je jednak rozdrobnić, dzięki czemu ich rozkład będzie nieco szybszy, a sam kompost będzie bardziej sypki i łatwiejszy w przerzucaniu. Do kompostu nie wolno dorzucać gałęzi roślin, które cierpiały na różnego rodzaju choroby, a także tych, zainfekowanych przez grzyby. Może to spowodować, że kompost przyniesie więcej szkód niż pożytku dla naszych roślin.

Rozdrabnianie

Posiadanie rozdrabniacza do gałęzi znacząco ułatwia pozbywanie się resztek gałęzi. Tego typu urządzenia radzą sobie nawet z dość grubymi gałęziami. Powstałe zrębki wystarczy umieścić w kompostowniku lub wykorzystać jako ściółka. Można też je przechować i wykorzystać jesienią i zimą do ocieplenia wrażliwych roślin.

Rozpalanie kominka

Niewielki wiązki gałęzi możemy wykorzystać w naszym domowym kominku. Odpowiednio ususzone sprawdzą się jako rozpałka do kominka. Należy przede wszystkim pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu, tak, aby nie miały kontaktu z wilgocią.

Ozdoby w domu i ogrodzie

Niektóre gałęzie można też wykorzystać w celach ozdobnych. Dekoracyjny wazon z wiązką gałęzi może posłużyć jako dekoracja domu. Z gałązek można też utworzyć płotek lub osłonę na tarasie, która zapewni nam nieco więcej prywatności. Może też posłużyć jako osłona, która ochroni drzewa i krzewy owocowe.

 

 

Jak wykorzystać gałęzie w ogrodzie?