Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zima to najtrudniejszy czas dla roślin pokojowych ze względu na mniejszą ilość światła oraz niekorzystny mikroklimat panujący w tym czasie w pomieszczeniach. Co zrobić aby pomóc roślinom w tym okresie?

Temperatura

Optymalne dla roślin w tym okresie byłoby obniżenie temperatury w pomieszczeniu do ok. 15 stopni. Dzięki temu wszystkie procesy zachodzące w roślinach uległyby spowolnieniu. Taka zmiana temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych nie byłaby zbyt komfortowa dla mieszkańców, dlatego, gdy istnieje taka możliwość, można przenieść rośliny np. na poddasze, gdzie panuje niższa temperatura.

Oświetlenie

Kluczowe dla roślin jest docierające do nich światło. Miejsce przechowywania rośliny powinno być w miarę możliwości jasne. Zimą może być to trudne do osiągnięcia ze względu na bardzo krótki dzień, jednak w razie potrzeby można zastosować energooszczędne świetlówki, które zapewnią dostateczną ilość światła.

Wilgotność

Suche powietrze również ma negatywny wpływ na uprawę. Najprostszym sposobem jest zastosowanie nawilżacza powietrza. Można również ułożyć donice na podstawkach napełnionych keramzytem i zalanych wodą. Należy jednak pamiętać aby poziom wody nie sięgał aż do donicy. W ten sposób powietrze wokół rośliny zostanie odpowiednio nawilżone. Kolejnym skutecznym sposobem jest spryskiwanie liści rośliny wodą (choć niektóre gatunki nie lubią tego typu zabiegów). Woda powinna mieć temperaturę pokojową, więc jeśli korzystamy z wody z kranu warto zaczekać aż się ogrzeje.

Lokalizacja

Rośliny nie powinny stać w miejscu gdzie są narażone na działanie zarówno suchego, ciepłego powietrza, jak i zimnego, dlatego ustawienie donicy na parapecie nie jest zwykle dobrym pomysłem. Zimne powietrze od okna oraz gorące od grzejnika, który najczęściej znajduje się poniżej zapewnia niekorzystne warunki. Jeśli roślina musi już stać przy oknie, nie powinna dotykać liśćmi szyby aby zredukować działanie niskich temperatur. Gdy wietrzymy pokój rośliny narażone na zimne powietrze można tymczasowo przestawić w inne miejsce lub osłonić folią lub papierem.

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?
Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?