Jak zadbać o swój trawnik?

trawa

Nieodłącznym elementem każdego ogrodu jest trawnik. Jego odpowiedni wygląd to podstawa pięknego ogrodu. Aby drzewa i krzewy ozdobne prezentowały się ładnie na jego tle, należy odpowiednio o niego zadbać. Jeśli regularnie będziemy przeprowadzać kilka prostych zabiegów trawnik będzie soczyście zielony, gęsty i równy.

Koszenie

Podstawowym i najważniejszym zabiegiem jest koszenie trawy. Jeśli jest wykonywane regularnie, zapewnia niskie rozkrzewianie się trawy, dzięki czemu staje się ona gęstsza. Najlepiej jest robić to raz na tydzień, chociaż duże znaczenie mają tu warunki pogodowe. W trakcie koszenia warto też zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • jeśli nóż od kosiarki nie będzie wystarczająco ostry, źdźbła będą poszarpane
  • koszony trawnik powinien być suchy, wtedy efekt końcowy jest lepszy, a samo koszenie jest łatwiejsze
  • pierwsze, wiosenne koszenie wykonujemy gdy trawa osiągnie ok. 10cm

Nawożenie

Jeśli zależy nam na pięknym, zielonym kolorze trawnika, nie obejdzie się bez nawożenia. Na rynku można znaleźć różne typy nawozów. Niektóre z nich działają krótko, więc nawożenie warto powtarzać mniej więcej co miesiąc. Jednak znacznie wygodniej jest zastosować nawóz o dłuższym okresie działania, dzięki czemu zabieg ten będzie wymagała powtórzenia raz na kilka miesięcy. Dostępne są też nawozy przeznaczone na konkretne pory roku: np. jesienny lub letni, a także specjalny, przeznaczony do młodych trawników. Ich specjalny skład sprawia, że trawnik lepiej poradzi sobie w danym okresie.

Nawadnianie

Regularne nawadnianie pozwoli utrzymać piękny wygląd trawnika. Można robić to ręcznie, czyli korzystać z węża z wodą i regularnie nawadniać teren. Jest to jednak dość czasochłonna metoda. Można też zdecydować się na założenie systemu nawadniania, który ułatwia podlewanie. Sprawdzi się przede wszystkim w większych ogrodach, a także w przypadku dłuższego wyjazdu. Może to być jednak dość kosztowna inwestycja.

 

podlewanie trawnika
trawa 2
system nawadniania
koszenie