Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady

Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady

Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady

Zanim zabierzemy się za obsadzenie naszego tarasu musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Są nimi nasłonecznienie, rodzaj gleby, warunki wietrzne oraz estetyka.
 

Nasłonecznienie

W zależności od siły nasłonecznienia należy dobrać rośliny, które będą czuły się najbardziej komfortowo w takich warunkach. Złe dobranie roślin będzie skutkować ich słabą prezencją lub obumarciem, co będzie jednoznaczne z stratą czasu, wysiłku oraz pieniędzy. Możliwe jest natomiast wkomponowanie roślin lubiących stanowiska cienieste poprzez odpowiednie posadzenie ich w otoczeniu roślin światłolubnych, które będą w stanie dać im cień.

Warunki glebowe

Różne rodzaje roślin preferują osobne rodzaje gleb. Dlatego warto sprawdzić, jaka ziemia znajduje się na obszarze tarasu i porównać z rodzajami gleb odpowiednimi dla roślin, które chcemy posadzić. Jeżeli wystąpią znaczące różnice pomiędzy wymaganym dla roslin podłożem, a ziemią z której usypany jest nasz taras to wtedy dla tych roślin możemy wykonać podsypkę z ziemi, która im odpowiada.

Warunki wietrzne

Jeżeli nasz taras jest mocno narażony na działania wiatru może to powodować niszczenie i łamanie roślin oraz ich przemarzanie. Przy silnych wiatrach dobrym pomysłem jest posadzenie rzędu krzewów w najbardziej newralgicznych punktach tarasu, aby w pewnym stopniu ochronić rośliny bardziej wrażliwe. W takich sytuacjach polecamy także sadzenie niższych gatunków roślin.

Estetyka

Rośliny muszą odpowiednio się ze sobą komponować i zachwycać barwami przez cały rok. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę również na okresy kwitnienia.Oprócz roślin kwitnących swoje miejsce powinny także znaleźć i te ozdobne z liści, które nadadzą ogrodowi uroku nawet w okresie zimowym.

Jakie rośliny posadzić przy tarasie - przykłady

Najbardziej popularnymi roślinami do sadzenia przy tarasie są irgi, miłorząby,  lawendy i berberysy.

 

Irga to krzew płożący, który rośnie na wszystkich  rodzajach gleb. W okresie kwitnienia wypuszcza biało-różowe kwiaty, a następnie czerwone owoce w kształcie kulek. W okresie jesiennym liście zmieniają swój kolor.

Berberys Thunberga Inspiration to roślina bardzo wytrzymała na mróz, tolerująca nawet słabe gleby. W ubarwieniu spotykamy żółć, biel oraz czerwień. Dorasta do około 50 centymetrów szerokości. Dobrze znosi przycinanie, co pozwala na utrzymanie jej kształtu i zwartości.

Miłorząb to drzewo, które także nie ma specjalnych wymagań glebowych. Jest bardzo charakterystyczne, dzięki swojej luźnej budowie korony oraz oryginalnemu kształtowi liści.

Lawenda to niski rodzaj trway o intensywnym zapachu. Jest bardzo popularny dzięki swojej osporności na choroby i mróz oraz łatwości w uprawie. Idealnie sprawdzą się jako roślina do nasadzeń na brzegach tarasu w formie niskiego żywopłotu.

 

 
Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady
Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady
Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady
Jakie rośliny posadzić przy tarasie - porady i przykłady