Jesień w ogrodzie - czas na jesienne porządki!

jesień w ogrodzie

Mamy już koniec września, a więc już za chwilę rozpocznie sie jesień, czyli jedna z najbardziej pracowitych pór roku dla każdego ogrodnika. Do wykonania jest sporo prac, ale jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie swojego ogrodu i chcemy aby przetrwał zimę bez problemu, nie można ich zaniedbać. Co powinniśmy zrobić w najbliższym czasie?

Porządek na trawniku

Jesienią trawa rośnie wolniej, więc zabieg koszenia wykonujemy rzadziej niż w środku sezonu. Ostatnie koszenie zwykle wykonuj się w drugiej połowie października, choć duże znaczenie ma pogoda. Trawnik powinien być też ścinany nieco wyżej niż w lecie. Warto też przeprowadzić aeracje trawnika przy użyciu aeratora. Ważną czynnością jest oczyszczanie trawnika z opadłych liści, gałęzi i innych elementów roślin.

Ład na rabatach

Rabaty również powinny zostać uporządkowane przed zimą. Podobnie jak z trawnika należy usunąć wszelkie pozostałości innych roślin, takie jak liście czy resztki roślin jednorocznych. To też odpowiedni moment na nawożenie: można użyć naturalnego kompostu lub obornika lub nawozów sztucznych. Należy też przekopać ziemię na rabatach. W przypadku roślin wieloletnich najlepiej obciąć uschnięte gałęzie.

Harmonia wśród roślin

Drzewa i krzewy ozdobne w razie potrzeby najlepiej przycinać gdy są jeszcze na nich resztki liści – w ten sposób łatwo rozpoznamy suche gałęzie, które powinniśmy usunąć całkowicie. Obcięte gałęzie można wykorzystać jako kompost, pod warunkiem, że nie mają śladów chorób grzybowych.

 

 

Jesień w ogrodzie - czas na jesienne porządki!
Jesień w ogrodzie - czas na jesienne porządki!