Jesienne porządki w ogrodzie - jakie prace wykonać?

Jesienne porządki w ogrodzie - jakie prace wykonać?

Jesienne porządki to czasochłonne i męczące zajęcie. Jednak te czynności sprawią, że nasze rośliny lepiej przetrwają zimę oraz będą ładniejsze w przyszłym sezonie. Jakie prace trzeba wykonać przed nadejściem zimy?

Porządki na trawniku

Koszenie trawy jesienią zwykle odbywa się rzadziej niż wiosną, czy latem. Tę czynność zwykle wykonujemy po raz ostatni na przełomie października i listopada, choć w zależności od warunków pogodowych może się to zmienić. Warto też przeprowadzić aerację, która pomoże rozluźnić trawnik. Ważne jest też uporządkowanie zaległych liści oraz gałęzi leżących na trawniku, tak, aby na trawniku nie było żadnych niepotrzebnych elementów.

Przycinanie drzew i krzewów

Tę czynność najlepiej wykonywać na początku jesieni, gdy liście jeszcze nie opadną, dzięki czemu przypadkowo nie wytniemy zdrowych gałęzi. Obcięte gałęzie można wykorzystać jako kompost, a także do okrycia innych roślin.

Przygotowanie do zimy

Odpowiednie zabezpieczenie roślin to kluczowa czynność. Należy to też zrobić w odpowiednim momencie. W przypadku zbyt wczesnego okrycia, gdy dni będą jeszcze ciepłe rośliny mogą mieć zbyt wysoką temperaturę, co spowoduje ich uszkodzenie, a także nie pozwoli im przyzwyczaić się do niższych temperatur.

Nie czekaj z porządkami do wiosny

Warto też zrobić porządki na rabatach - najlepiej nie odkładać tego aż do wiosny. Jeśli chcesz dokonać jakiś zmian w swoim ogrodzie, np. posadzić nowe rośliny lub zmienić ukształtowanie terenu – teraz jest na to doskonała pora. Jesienna pogoda sprawia, że drzewa i krzewy ozdobne przyjmują się dużo łatwiej niż w trakcie lata.

Jesienne porządki w ogrodzie - jakie prace wykonać?