Jeżówka wyjątkowa bylina do Twojego ogrodu.

Jeżówka wyjątkowa bylina do Twojego ogrodu.

Byliny to rośliny zielne, żyjące dłużej niż dwa lata, wraz z krzewinkami, krzewami i drzewami określane są mianem roślin wieloletnich. Są to wdzięczne rośliny, dzięki którym ogród prezentuje się pięknie w każdych warunkach atmosferycznych. Uprawa bylin ogrodowych jest łatwa, przyjemna i nie pochłania wiele pracy.

Bylinami zyskującymi co raz większą popularność są jeżówki. Echinacea purpurea to bylina należąca do rodziny astrowatych pochodzi ze wschodnich terenów Ameryki Północnej. Jeżówka purpurowa jest rośliną miododajną i przyciąga wiele pożytecznych owadów. Kwitnie od lipca do października.

Jak uprawiać jeżówkę.

Jeżówka preferuje jasne i w pełni słoneczne miejsca. Najlepsze dla niej są stanowiska w pełnym słońcu, ciepłe i osłonięte od wiatru. W cieniu albo w półcieniu jeżówka redukuje swoje kwiaty. Podłoże dla rośliny powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, ale dobrze radzi sobie w glebie bardziej zwięzłej i gliniastej. Dobrym sąsiedztwem dla jeżówki są: ostróżka, pysznogłówka, szałwia, krwawnica, floks, tojad.

Jak podlewać i nawozić jeżówkę?

Jeżówka lubi regularne podlewanie, podczas deszczowej pogody jeżówka rosnąca w ogrodzie nie musi być dodatkowo podlewana, należy również pilnować aby zastoje wodne przy obfitych deszczach nie zaszkodziły roślinie. Jest w stanie znieść również pewne okresy suszy. Tyle tylko, że odbija się to na intensywności kwitnienia. Wieczorne regularne podlewanie pozwala utrzymać ją w najlepszej kondycji. 

Zasilanie jeżówki nawozami.

Rośliny rabatowe najlepiej zasilać wiosną kompostem. Rośliny w pojemnikach mogą być zasilane płynnym nawozem dla bylin, dostępnym w handlu. Warto pamiętać aby przy uprawie w pojemnikach należy ułożyć na dnie warstwę drenażową, aby uchronić korzenie przed zastojem wody. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę, aby woda nie stała długo w podstawce.

Jak przycinać jeżówkę w ogrodzie?

Bujnie kwitnące byliny jeżówki najlepiej ściąć wiosną przed rozwojem nowych pędów. Ma to taką zaletę, że ogród zimą nie wygląda tak pusto, ponieważ kwiaty przy dobrej pogodzie mogą się długo utrzymywać. Można także przyciąć byliny po przekwitnieniu późną jesienią. Dla lepszego kwitnienia, należy zwiędłe kwiaty regularnie usuwać, co pobudzi tworzenie nowych pąków kwiatowych.

Jak rozmnażać jeżówkę?

Jeżówkę można wysiewać z nasion, najpierw do inspektu a później przesadzić do gruntu  lub oszczędzając czas posadzić gotowe rośliny dostępne w sprzedaży. Od czwartego albo piątego roku uprawy jeżówki można jesienią wykopać korzenie i ostrym nożem podzielić na części. Jeżówka bez problemowo przyjmuje przesadzenie na inne stanowisko.

Zimowanie Jeżówki.

Jeżówka należy do bylin zimoodpornych. Pozostają w ziemi część roślina jest odporna na mrozy. Wszystko, co jest nad ziemią, będzie wiosną przed rozwojem wegetacji przycięte. W przypadku łagodnej zimy jeżówka potrafi długo pozostawać zielona i kwitnąć. Z zasady przekwita jednak jesienią. Rośliny uprawiane w pojemnikach i doniczkach muszą być przed zimą zabezpieczone. 

Jeżówka wyjątkowa bylina do Twojego ogrodu.
Jeżówka wyjątkowa bylina do Twojego ogrodu.
Jeżówka wyjątkowa bylina do Twojego ogrodu.