Koszenie trawnika - o czym pamiętać i jak prawidłowo kosić trawnik?

kosiarka

Koszenie trawnika nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Jednak jeśli chcemy zrobić to dokładnie i zależy nam na pięknym wyglądzie trawnika warto dostosować się do kilku porad.

Pierwsze koszenie

Zabieg koszenia trawy wiosną po raz pierwszy powinno się wykonywać gdy trawa osiągnie już wysokość ok. 10 cm, a nocą nie występują już przymrozki. Nie powinniśmy ścinać jej zbyt krótko, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Wysokość 5 – 6 cm powinna być optymalna. Skoszenie trawy zbyt nisko (poniżej 3 cm) może być też niebezpieczne, ponieważ ostrze może zbierać kawałki ziemi, a także leżące na niej kamienie.

Odpowiedni sprzęt i przygotowanie

Kosiarka, której używany powinna być przystosowana do powierzchni trawnika. Koszenie dużej powierzchni niewielką kosiarką zajmie dużo czasu i sprawi, że idąc za nią pokonamy spory dystans. Skoszenie powierzchni ok 1000 m2 wymaga przejścia ok. 3 kilometrów, a w przypadku małej kosiarki ten dystans będzie jeszcze większy. Warto też wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Gdy trawa jest mokra kosiarka nie zbiera jej tak dokładnie i może być konieczne koszenie z mniejszą prędkością. Jednak najlepiej zaczekać, aż będzie całkiem sucho. Należy też rozgarnąć kopce kreta, usunąć ewentualne kamienie i zabezpieczyć krzewy i drzewa ozdobne: podnieść lub podwiązać ich gałęzie, aby nie uszkodzić rośliny i jednocześnie dokładnie skosić trawnik.

Technika koszenia

Każde kolejne koszenie powinno być wykonywane w innym kierunku niż poprzednie. Jeśli przykładowo kosząc pierwszy raz będziemy jeździli w poprzek ogrodu, to kolejne koszenie najlepiej wykonać wzdłuż. Dzięki temu poszczególne źdźbła będą wyprostowane, a nie nachylone w jednym kierunku. Wszelkiego rodzaju zakręty i nawroty powinniśmy pokonywać łagodnie, aby na trawniku nie pozostały bardzo widoczne ślady kół. Po zakończeniu zabiegu kosiarkę należy dokładnie umyć, dzięki czemu posłuży nam przez dłuższy czas. Pamiętajmy też o składowaniu trawy w miejscu do tego przeznaczonym. Można na przykład wykorzystać ją do zrobienia kompostu.

kosiarka do trawy
skoszony trawnik