Lecznicze właściwości i zastosowanie orzecha włoskiego
Orzech włoski to roślina znana już od wielu lat, którą znaleźć można w wielu krajach Europy i Azji. Jego właściwości zdrowotne odkryto już w Starożytności, stosowano je także jako sposób ochrony przed owadami.
Skład i wartości odżywcze
Orzechy są bogate w witaminę B1, B2, C ,K i PP oraz flawonoidy, sole mineralne i kwas askorbinowy. Aż 65% ich zawartości to tłuszcze, 25% to białka, a 10% węglowodany – dzięki temu są bardzo kaloryczne. Już pięć orzechów ma porównywalną ilość kalorii do jednego pączka. Dzięki dużej zawartości białka i tłuszczu są doskonałym uzupełnieniem diety wegetariańskiej.
Układ krwionośny i krążenie
Osoby mające problem z sercem i układem krwionośnym z pewnością docenią ich lecznicze właściwości – obniżenie poziomu złego cholesterolu, działanie przeciwzapalne oraz zmniejszenie lepkości krwi, a przez to zmniejszenie szansy powstawania zakrzepów. Dzięki obecności kwasów: fenolowego i elagowego, mają również działanie antynowotworowe.
Właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne
Potwierdzono właściwości bakteriobójcze orzecha włoskiego. Działa on miedzy innymi na paciorkowce, bakterie duru brzusznego, czerwonkę, czy gronkowca. Cechuje się również właściwościami przeciwzapalnymi i odtruwającymi pomagając na przykład w sytuacji zatrucia pokarmowego i poprawiając trawienie.
Lecznicze nalewki i napary
Napar z suszonych liści orzecha włoskiego, a także nalewka z jego owoców znane są ze swoich właściwości leczniczych przy bakteryjnej biegunce, zatruciach, owrzodzeniach i nieżytach przewodu pokarmowego. Przy stosowaniu zewnętrznym działają również na żylaki oraz trądzik.
Zastosowanie w kosmetyce
Orzechy włoskie powszechnie stosuje się w różnego rodzaju balsamach do ciała, zwłaszcza w brązujących, pozostawiających efekt złotobrązowej opalenizny, a także w kremach i maseczkach, których zadaniem jest oczyszczenie porów. Łupiny używane są w peelingach i kremach złuszczających naskórek - gwarantują gładką i jędrną skórę. Dzięki właściwościom bakteriobójczym sprawdzają się w pielęgnacji nawet najbardziej wrażliwej i delikatnej, a także trądzikowej cery.