Listopad - przygotowanie ogrodu do zimy

Listopad - przygotowanie ogrodu do zimy

Listopad to czas ostatnich porządków w ogrodzie oraz dobry moment na zabezpieczenie roślin przed mrozem i śniegiem. Jak zadbać o swój ogród i przygotować go na nadchodzącą zimę?

Ostatnie chwile na posadzenie nowych roślin

Przed początkiem mrozów można posadzić jeszcze nowe sadzonki roślin, które zrzucają liście na zimę. Po posadzeniu, u nasady pnia można usypać nieco większy kopiec ziemi, co dodatkowo ochroni młode sadzonki przed mrozem. Ważne aby nie przycinać ich w tym sezonie, to spowoduje, ze będą mniej odporne na niskie temperatury. Najlepiej zaczekać z tym do wiosny.

Zabezpieczenie przed mrozem i śniegiem

Wokół pni roślin nieodpornych na niskie temperatury dobrze jest ułożyć kilkucentymetrową warstwę kory, suchych liści lub torfu. Części znajdujące się nad powierzchnią ziemi możemy osłonić siatką lub agrowłókniną. Gęste krzewy, głównie iglaste, są bardziej narażone na uszkodzenia powstałe z powodu leżącego na nich śniegu. Skuteczną i prostą metodą ich zabezpieczenia jest związanie ich sznurkiem, który sprawi, że roślina zachowa swój kształt.

Listopad to dobry moment na wycięcie chorych pędów róż. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5 stopni potrzebna będzie też dodatkowa osłona w postaci maty lub włókniny. Gatunki szczepione na pniu, które nie są odporne na niskie temperatury powinny otrzymać okrycie z tektury, słomy lub agrowłókniny. Nie należy stosować w tym wypadku folii, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza i bardzo się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych.

Porządki w ogrodzie

Aby wiosną nasz ogród wyglądał lepiej i bez gotowy na nowe krzewy i drzewa ozdobne, jesienią należy pamiętać o regularnym grabieniu liści. Nie można dopuścić, aby ich warstwa pozostała pod pokrywą śnieżną. Podczas ostatnich słonecznych i ciepłych dni warto też pamiętać o podlewaniu roślin oraz o wykopaniu cebulek kwiatowych roślin.  

 

Listopad - przygotowanie ogrodu do zimy
Listopad - przygotowanie ogrodu do zimy