Mączniak - zagrożenie dla drzew owocowych i nie tylko.

Mączniak - zagrożenie dla drzew owocowych i nie tylko.

Jeśli zauważyłeś na liściach warzyw, krzewów lub drzew owocowych biały nalot przypominający pleśń, prawdopodobnie zaatakował je mączniak prawdziwy. Koniecznie zacznij działać, aby uratować rośliny przed niszczeniem!

Czym jest mączniak?

Pod nazwą "mączniak prawdziwy" kryje się tak naprawdę grupa chorób, które wywołują grzyby porażające nadziemne części roślin. Objawy dotykają zarówno liści jak i łodygi, owoców i kwiatów. Problem natomiast może dotyczyć szerokiego przekroju roślin: warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych. W pierwszej kolejności zazwyczaj są atakowane liście - na ich górnej stronie pojawiają się białe, mączyste plamy i stopniowo pokrywają całą powierzchnię liścia, powodując żółknięcie i zasychanie. Konsekwencją może być zahamowanie wzrostu całej rośliny, a nawet jej obumarcie.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego?

Mączniak prawdziwy bywa mylony z mączniakiem rzekomym, którego objawy są pod pewnymi względami podobne. Najwidoczniejszą różnicą jednak jest to, że mączniak prawdziwy rozprzestrzenia się na górnej stronie liści, a mączniak rzekomy - na spodniej. W przypadku pierwszego widzimy więc biały nalot, natomiast w przypadku drugiego - przebijające żółte przebarwienia.
Najważniejszą kwestią jednak jest to, że mączniak prawdziwy jest wywoływany przez grzyby, a mączniak rzekomy przez lęgniowce - organizmy grzybopodobne. Ma to znaczenie przy wyborze preparatu do zwalczania choroby; każda bowiem wymaga innego środka.

Sposoby zwalczania mączniaka

Najpopularniejszą metodą jest stosowanie siarki, jednak jej działanie jest przede wszystkim prewencyjne. Siarka zaburza proces energetyczny w metabolizmie grzybów, przez co te obumierają. Aby jednak skutecznie je zwalczyć, należy dokładnie opryskać całą roślinę.

Jak zapobiegać mączniakowi?

Istotną rolę odgrywa już wybór odpornych upraw. Wśród innych działań można wymienić m.in. upewnianie się, aby rośliny nie pozostawały wilgotne i aby miały zapewniony odpowiedni dla nich poziom wapnia i krzemu. Dobrze jest także usuwać na bieżąco porażone części rośliny i opadłe liście - pomoże to ograniczyć rozprzestrzenianie się zarodników grzyba. Warto również opryskiwać rosliny kwasem salicylowym i preparatami opartymi na siarce.

Mączniak - zagrożenie dla drzew owocowych i nie tylko.
Mączniak - zagrożenie dla drzew owocowych i nie tylko.
Mączniak - zagrożenie dla drzew owocowych i nie tylko.