Motyle w ogrodzie - jak stworzyć ogród przyjazny motylom?

Motyl

Rośliny miododajne, czyli takie, które wytwarzają nektar są doskonałym wabikiem na motyle, trzmiele lub pszczoły. Sadząc w swoim ogrodzie właśnie takie rośliny, możemy sprawić, że przyciągną one większą liczbę tych stworzeń. Wybierając odpowiednie gatunki roślin możemy stworzyć ogród kolorowy nie tylko od kwiatów, ale też motyli.

Wabiące rośliny

Aby zachęcić motyle do częstych wizyt w naszym ogrodzie należy odpowiednio dobrać do niego rośliny. W okresie wiosennym sprawdzi się wrzosiec krwisty, fiołek wonny lub krokus. Latem motyle przyciągnie jeżówka purpurowa lub lawenda. Niektóre gatunki aktywne są głównie nocą, dlatego w tym przypadku sprawdzą się rośliny, które otwierają swoje kwiaty po zmroku, czyli np. wiciokrzew. Jednym z najbardziej lubianych przez motyle roślin jest budleja Dawida, która zwana jest też motylim krzewem.

Domek dla motyli

Bez problemu możemy kupić gotowy domek dla motyli lub przygotować go samodzielnie. Powinien mieć wąskie, pionowe otwory, które ochronią je np. przed ptakami, a motylom umożliwią dostaeni się do środka Domek należy umieścić nisko nad ziemią, najlepiej 20-50cm aby umożliwić gąsienicom dostanie się do środka. Tuż przy nim możemy pozostawić kawałki owoców lub wodę z cukrem, które z pewnością zwabią wiele motyli.

Pokarm dla gąsienic

Dorosłe motyle, które podziwiamy ze względu na ciekawe i piękne barwy to już dorosłą forma motyla. Jednak żeby w naszym ogrodzie pojawiło się więcej dorosłych osobników musimy umożliwić im rozwijanie się: od jaja, przez gąsienicę, aż do dojrzałego motyla. Tworząc zakątek dla motyli musimy pogodzić się z tym, że gąsienice będą żywiły się roślinami w pobliżu. Obecność motyli uzależniona jest głównie właśnie od roślin, którymi mogą żywić się młodsze osobniki. Warto więc stworzyć w pobliżu zakątek przeznaczony na pokarm, który ochroni nasze krzewy i drzewa ozdobne. Gąsienice bardzo lubią pokrzywy.

Lawenda
Kwiaty wiciokrzewu
Budleja Dawida