Ocet w ogrodzie - praktyczne zastosowanie

ocet

Ocet stosowany jest przede wszystkim w kuchni jako przyprawa, jednak jego właściwości można wykorzystać również w ogrodzie. Do czego może się przydać?

Zwalczanie szkodników

Ocet można wykorzystać do pozbycia się szkodników z roślin. Warto jednak pamiętać, że ocet ma mocne działanie i może zaszkodzić młodym i delikatnym sadzonkom. Świetnie sprawdza się w przypadku drzew i krzewów, a także roślin doniczkowych. Do opryskania roślin przygotowujemy roztwór z wodą o stężeniu 1:10. Pozwoli on pozbyć się np. mszyc, a także wielu innych szkodników. Można również przecierać liście szmatką lub gąbką nasączoną tym roztworem.

Sposób na chwasty

Najskuteczniejszy jest ocet spirytusowy. Lekko rozcieńczony ocet wystarczy do zwalczenia chwastów. Najlepiej opryskać nim glebę wokół rośliny, jak i samą roślinę, uważając przy tym, aby nie zaszkodzić innym roślinom. Drzewa i krzewy ozdobne mogą przypadkowo ucierpieć.

Zakwaszanie gleby

Ocet sprawdza się również przy zwiększaniu zakwaszania gleby. Roztworem octu podlewamy glebę i co jakiś czas sprawdzamy jej pH, aż do osiągnięcia wymaganej kwaśności. Nie należy tego robić w momencie, gdy w glebie posadzone są już rośliny – może to im zaszkodzić. Rośliny możemy posadzić dopiero po kilku tygodniach od zakończenia podlewana gleby roztworem octu.

Sposób na szkodniki

Ocet możemy stosować również w walce ze szkodnikami w naszym ogrodzie. Roztwór z piwem (1:1) w pojemniku umieszczonym w glebie zadziała jako pułapka na ślimaki. Ocet z dodatkiem płynu do naczyń to doskonałą pułapka na muszki owocówki. Zapach octu odstrasza również mrówki.

Ocet w ogrodzie - praktyczne zastosowanie
mrówki