Ogród a ciepła zima - jakich zasad przestrzegać.

Ogród a ciepła zima - jakich zasad przestrzegać.

Mimo pojawiających się rano przymrozków, tegoroczna zima zapowiada się ciepło. Większość z nas prawdopodobnie uważa to za zaletę, jednak ciepła zima nie jest korzystna dla naszych roślin ogrodowych. Dlaczego i co zrobić, by o nie zadbać podczas dodatnich temperatur?

Zalety mroźnej zimy

Zima to okres spoczynku dla większości roślin. Jej obecność reguluje ich prawidłowy rozwój - dzięki niezaburzonemu głębokiemu snu rośliny będą w stanie zawiązać zdrowe i silne pąki, od których zależy późniejsza obfitość w kwiaty i w pędy. Dodatkowym atutem mrozu jest jego zabójcze działanie na szkodniki i patogeny osłabiające kondycję roślin, a których dzięki ujemnym temperaturom można łatwo się pozbyć.

Wady ciepłej zimy

Najważniejszą kwestią ciepłej zimy jest to, że rośliny tracą orientację względem pór roku. To z kolei przekłada się na problem z przygotowaniem do nowego sezonu wegetacyjnego. Zimno w połączeniu z brakiem słońca i krótkimi dniami oznacza dla roślin zwolnienie procesów życiowych, zrzucenie liści i gromadzenie składników odżywczych w częściach podziemnych. Jeśli jednak będzie zbyt ciepło, roślina może zbyt długo wegetować lub rozpocząć wegetację zbyt wcześnie. Staje się osłabiona i tym samym trudniej zniesie niespodziewany mróz - rozbudzone tkanki przemarzną i roślina może obumrzeć.

Jeśli rośliny zostały okryte na zimę, zbyt wysokie temperatury spowodują pod osłonami duszność i wilgoć - warunki idealne dla zaparzania się oraz dla rozwoju chorób grzybowych.

Warto wspomnieć też o zagrożeniu, jakim jest brak opadów i występowanie ciepłych wiatrów podczas zimy. Te warunki są niebezpieczne szczególnie dla roślin zimozielonych - w ich przypadku wegetacja trwa przez okrągły rok, dlatego potrzebują wody. Brak wilgoci zagraża wystąpieniem suszy fizjologicznej, wskutek której rośliny mogą nie przetrwać do wiosny.

Jak zaradzić negatywnym skutkom ciepłej zimy?

Niestety nie mamy wpływu na temperaturę - nie możemy obniżyć jej do ujemnej wartości, by zapewnić roślinom optymalne warunki do przezimowania. W naszych możliwościach jest jednak zadbanie o pozostałe aspekty ważne dla prawidłowego cyklu życia roślin.

Przede wszystkim musimy na bieżąco monitorować pogodę. Dzięki temu będziemy mogli osłaniać i odsłaniać rośliny w zależności od tego, czy będą zapowiadane silne przymrozki. Kolejnym punktem jest sprawdzanie wilgotności podłoża, aby w razie potrzeby umiarkowanie je zwilżyć - nadmiar wody bowiem również może zaszkodzić roślinom.

Ogród a ciepła zima - jakich zasad przestrzegać.
Ogród a ciepła zima - jakich zasad przestrzegać.
Ogród a ciepła zima - jakich zasad przestrzegać.