Ogród jesienią - najpiękniejsze drzewa i krzewy

Jesień w ogrodzie

Złoty, pomarańczowy, czerwony – to kolory jesieni, które zapowiadają koniec sezonu ogrodniczego, a za oknami jest ich już naprawdę dużo. Aby ten ostatni etap sezonu wyglądał w naszym ogrodzie spektakularnie warto wybrać do niego odpowiednie rośliny. Jakimi gatunkami warto się zainteresować?

Winobluszcz trójklapowy

To bardzo silne pnącze, które dzięki obecności wąsów czepnych obrasta mury, altany, pergole oraz dowolnego rodzaju podpory. Jego liście latem są ciemnozielone, jednak jesienią przybierają bardzo intensywny, szkarłatny kolor, zwłaszcza gdy roślina znajduje się w słonecznym miejscu.

Irga pozioma

Nisko rozpościerający się krzew, charakteryzujący się prawie poziomymi pędami i rozgałęzieniami przypominającymi kształtem ości ryby. Ma ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Ma również charakterystyczne, czerwone owoce, które pozostają na krzewie przez długi czas. Cała roślina osiąga maksymalnie 1 metr wysokości oraz dwa razy większą szerokość.

Dereń jadalny

Ta roślina, oprócz wielu właściwości leczniczych, ma również niewątpliwe walory ozdobne, które widoczne są najbardziej wiosną, gdy kwitnie, a także jesienią, w okresie dojrzewania mięsistych, czerwonych lub bordowych owoców. Z owoców derenia można też przyrządzać nalewkę, sok, dżem oraz marmoladę.

Miłorząb dwuklapowy

Roślina ta jesienią zmienia barwę liści z jasnozielonej na złocistożółtą. Młode drzewo ma kształt stożkowaty, który potem przechodzi w nieregularny. Drzewa ozdobne z tego gatunku osiągają wysokość do 12 metrów. Sprawdzają się jako dekoracja parków, alei oraz  dużych ogrodów.

Dąb błotny kolumnowy

Kolumnowa odmiana dębu błotnego charakteryzuje się nietypowym kształtem liści. W sezonie letnim są one ciemnozielone, jednak jesienią przybierają pomarańczowo-czerwoną barwę. Dzięki budowie kolumnowej roślina sprawdza w małych ogrodach. Jest też bardzo odporny na zanieczyszczenia przez co polecany jest do ogrodów miejskich.

Hortensja bukietowa

Bardzo duże kwiatostany hortensji pojawiają się już w lipcu ale zasuszone na pędach utrzymują się do jesieni, a nawet do zimy, kiedy przysypane śniegiem dodają uroku całemu ogrodowi. Są kremowe, a w miarę przekwitania zmieniają barwę na różową.

Miłorząb dwuklapowy
Irga pozioma
Hortensja bukietowa
Dereń jadalny
Dąb błotny kolumnowy
Winobluszcz trójklapowy