Ogród piękny przez cały rok. Długo kwitnące krzewy ozdobne do Twojego ogrodu.

Ogród piękny przez cały rok. Długo kwitnące krzewy ozdobne do Twojego ogrodu.

Odpowiednio zaplanowany ogród będzie cieszył pięknymi i kwitnącymi roślinami przez dugi czas.  Najpopularniejszą grupą roślin ogrodowych są niewątpliwie krzewy ozdobne, wśród których znajdziemy właśnie gatunki i odmiany kwitnące przez cały sezon – nawet do pierwszych przymrozków.

Piękne długo kwitnące krzewy ogrodowe.

Kompozycje z popularnych wiosennych kwitnących krzewów, takich jak np. magnolie, forsycje, wiśnie japońskie, azalie czy różaneczniki, warto uzupełnić krzewami kwitnącymi przez długi czas. Dzięki temu ogrodowe rabaty i kompozycje będą przykuwały uwagę i pięknie wyglądały przez cały sezon.  Planując swój ogród warto zwrócić uwagę na długo kwitnące rośliny.

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Od lat popularna roślina, nadająca się zarówno do rabat ogrodowych, jak i miejskich. Jest to bardzo odporny na warunki oraz choroby krzew z wieloma odmianami o ciekawych barwach kwiatów. Znajdziemy odmiany o kwiatach białych, żółtych (najczęściej), ale także pomarańczowych i czerwonych. Pięciorniki rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i często trwa ono do późnej jesieni.

 

W drugiej części lata zaczynają kwitnąć również inne, niezmiennie popularne i poszukiwane ogrodowe rośliny cieszące nasze oko często do późnej jesieni.

Hortensje

W zależności od odmiany są różowe, białe, niebieskie lub w odcieniach fioletu. Hortensje wymagają kwaśnej gleby oraz często osłony w czasie zimowych mrozów. Kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego należy bardzo ostrożnie przeprowadzać ich cięcie i usuwać jedynie przekwitłe kwiatostany jesienią. Rozpoczynają kwitnienie w czerwcu, ale jego szczyt przypada na lipiec i sierpień, a często trwa nawet i do początków jesieni. Zaletą dekoracyjną hortensji, jest to, iż kwiatostany nawet po przekwitnięciu pozostają na roślinie będąc zimową dekoracją ogrodu (wykorzystywaną także we florystyce). Z powodzeniem można uprawiać je także w różnego rodzaju pojemnikach, na tarasach, balkonach. Bogactwo odmian i kolorów sprawia, że mogą być główną rośliną w ogrodzie i tworzyć piękne kompozycje.

Ketmia syryjska 

Ozdobą lata w ogrodzie jest  również ketmia syryjska, nazywana często hibiskusem. Duże kwiaty – podobne do kwiatów malwy występują w wielu kolorach i można je dowolnie komponować z innymi roślinami. Kwitnie zwykle od czerwca do końca sierpnia. Hibiskusy tworzą sztywne, wyprostowane krzewy, dorastające do wysokości około 1,5-2 metrów. Barwy kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany – są białe, w odcieniach fioletu, niebieskie, różowe, żółte, bordowe lub dwubarwne.

Budleja Dawida

Niemal całe lato i początek jesieni to także czas kwitnienia budlei Dawida, która zakwita na jednorocznych pędach, dlatego wymaga wiosennego cięcia. Może dorastać nawet do ponad 2 m wysokości, a jej największa ozdoba, to wiechowate, długie kwiatostany, które w zależności od odmiany są najczęściej fioletowe, liliowe, białe lub różowe. Budleja jest nie w pełni mrozoodporna i wymaga okrycia w czasie mroźnych zim. Jest to krzew o miododajnych kwiatach, dlatego często wokół niego spotyka się wiele motyli lub innych owadów. Z tego względu często nazywana jest motylim krzewem.

Niższe partie ogrodu to doskonałe miejsce dla Tawuł.

Krzewów o mniejszym pokroju, kwitnących często do końca lata lub wczesnej jesieni. W zależności od odmiany kwitną w różnych kolorach, od bieli, jasnego różu po efektowny głęboki fiolet. Tawułę japońską najlepiej jest sadzić na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek poradzi też sobie w delikatnym półcieniu. Nie zaleca się sadzić tawuł w cieniu, a szczególnie odmian, które mają kolorowe liście. Przy małej ilości słońca mogą się one słabo wybarwiać, zmniejszy się także kwitnienie roślin.

Bogactwo kwitnących krzewów pozwala na idelane dopasownie wybranych gatunków do warunków w naszym ogordzie. Odpowiednie zaplanowanie czasu kwitnienia i wybrnie gatynków które się uzupęłniają pozwala na stworznie rabat i zakątków cieszących swoim pięknem przez długie miesiące. 

Ogród piękny przez cały rok. Długo kwitnące krzewy ozdobne do Twojego ogrodu.
Ogród piękny przez cały rok. Długo kwitnące krzewy ozdobne do Twojego ogrodu.