Ogród w stylu japońskim - dobór roślin i charakterystyczne cechy

Ogród w stylu japońskim

Ogrody w stylu japońskim zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Te orientalne aranżacje zachwycają nas swoimi pięknymi krajobrazami i odwzorowaniem przyrody, a przede wszystkim pomagają nam się zrelaksować.

Liczy się naturalny wygląd

Według filozofii japońskich ogrodów najważniejszy jest naturalny wygląd. Rośliny powinny być naturalnie wkomponowane w krajobraz i sprawiać wrażenie, że rosną tam już od dawna. Poszczególne elementy kompozycji nie są przypadkowe i mają swoją symbolikę. Na przykład kamienie są symbolem wieczności, woda oznacz życie, a zimozielone rośliny długowieczność.

Najważniejszy jest dobór odpowiednich roślin

Pomimo częstego wykorzystywania kamieni i wody to rośliny są główną ozdobą każdego ogrodu. Ogrody w stylu japońskim powinny składać się z roślin o fantazyjnych kształtach, asymetrycznych, a także karłowatych. Głównym kolorem jest zieleń, a pozostałe barwy wykorzystuje się jako ciekawe akcenty kolorystyczne.

Cechy charakterystyczne ogrodów

Na pierwszy rzut oka widoczna jest duża ilość kamiennych rzeźb i latarni. Ważnym elementem są także kamienie ułożone w taki sposób, aby wyglądały naturalnie. Nieodłącznym elementem jest woda i wszelkiego rodzaju mostki lub kładki nad nią. W ogrodzie japońskim powinno też znaleźć się miejsce na altanę. Liczba wszystkich charakterystycznych elementów wystroju, takich jak np. rzeźby lub ozdobne skały powinna być nieparzysta.

Polecane gatunki roślin:

Miłorząb dwuklapowy
Tawuła
Azalia japońska 'Kermesina'
Wiśnia ozdobna 'Umbraculifera'
Klon palmowy 'Garnet'
Ogród w stylu japońskim 2
Ogród w stylu japońskim 3