Ogród w stylu wiejskim - charakterystyczne cechy i rośliny

Ogród w stylu wiejskim - charakterystyczne cechy i rośliny

Ogrody w stylu wiejskim w ostatnim czasie zyskują coraz więcej zwolenników. Tego typu kompozycje charakteryzują się dużą ilością ziół, drzew owocowych, kolorowych kwiatów oraz obecnością warzywnika. Motywem przewodnim jest naturalność, co sprawia, że możemy umieścić w nim wiele łatwo dostępnych w naszym kraju roślin.

Architektura ogrodowa

Elementy małej architektury ogrodowej, takie jak altany, pergole, czy meble ogrodowe powinny być jak najbardziej naturalne, dlatego najlepiej jeśli będą wykonane z drewna. Aby wyglądały jeszcze bardziej naturalnie można dodać im kilka lat poprzez szczotkowanie, bielenie, przecieranie lub szarzenie. Dzięki temu będą wyglądały jakby były już w naszym ogrodzie od przynajmniej kilku lat. Dobrym materiałem na meble ogrodowe będzie wiklina, jednak nie jest ona szczególnie odporna na warunki atmosferyczne, więc najlepiej sprawdzi się pod zadaszeniem. Do ozdoby alejek warto wykorzystać naturalne kamienie lub kostki, które przypominają je wyglądem.

Rośliny

Kwiaty i rośliny ozdobne

W ogrodzie w stylu wiejskim nie może zabraknąć kwiatów. Przy ścianach budynków najczęściej sadzi się wysokie kwiaty, takie jak malwy, słoneczniki, czy dalie. Oprócz tego można posadzić doskonale znane w naszym kraju kwiaty: astry, niezapominajki, cynie, nagietki… Lilak, czy czarny bez również doskonale wkomponują się w ten styl.

Warzywa i zioła

Nieodłącznym elementem ogrodów wiejskich są zioła i warzywa, które oprócz walorów dekoracyjnych, przyciągną uwagę swoim aromatem. Dodatkowo mają one właściwości lecznicze i sprawdzą się w kuchni. Najpopularniejsze zioła to mięta, lawenda, bazylia oraz lubczyk. Dobierając odpowiednie warzywa wystarczy trzymać się tradycji: pietruszka, marchew, sałata, kapusta oraz seler. Warzywnik najlepiej ulokować z tyłu ogrodu, oddalając się od ruchliwej ulicy.

Drzewa i krzewy owocowe

Jeśli nasz ogród ma dużą powierzchnię możemy wyodrębnić osobne miejsce dla roślin owocowych i posadzić je wszystkie razem. W przypadku ograniczonej powierzchni można korzystać z odmian, które nie osiągają dużych rozmiarów i posadzić je niedaleko miejsc, gdzie zwykle wypoczywamy.

słoneczniki
niezapominajka
liliak
dalia
bazylia
marchew
lawenda