Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w tym roku. Wapnowanie trawnika.

Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w tym roku. Wapnowanie trawnika.

Czas prac w ogrodzie jeszcze się nie skończył. Okres gdy wegetacja roślin już się zakończyła to najlepszy moment aby zadbać o odpowiednie ph ziemi, szczególnie tej pod trawnikiem.

Ph ziemi.

Zadbany, soczyście zielony dywan i cudownie gęsta trawa, to marzenie każdego ogrodnika. Wymaga to dużo pracy ponieważ trawa szybko reaguje na niekorzystne warunki bytowe, dlatego kiedy nie dostaje tego, czego potrzebuje, zaczyna chorować, słabnąć i sprawiać problemy. Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest zakwaszenie gleby. Trawa do prawidłowego rozwoju potrzebuje podłoża lekko kwaśnego do obojętnego (ok. 6,0 do 7,0) więc kiedy odczyn pH spada poniżej 6,0, trawa przestaje ładnie rosnąć.

Objawem wskazującym na obniżenie pH gleby pod trawnikiem jest słaby wzrost oraz jasnozielona, blada barwa trawy, a także intensywniejszy rozwój niektórych chwastów (m.in. skrzypów polnych). Dodatkowo o problemie z glebą świadczy pojawienie się mchu. Drobne zielone kępki nie wyglądają ładnie na przyciętej murawie, a dodatkowo utrudniają rozwój trawy.

Sprawdź odczyn gleby.

Gdy pojawią się niepokojące sygnały, świadczące o możliwym zakwaszeniu podłoża, należy  sprawdzić pH gleby za pomocą kwasomierza (można użyć  testu paskowego tzw. papierka lakmusowego lub kwasomierza elektronicznego). Gdy okaże się, że poziom kwasowości podłoża jest za niski, możemy podwyższyć go przez wapnowanie.

Wapnowanie trawnika.

Zabieg wapnowania polega na równomiernym rozsypaniu  nawozu wapniowego, który wnikając do podłoża, zmieni jego właściwości. Wapnowanie to zabieg którego nie możemy wykonywać w dowolnej porze roku gdyż źle przeprowadzony może łatwo zniszczyć trawnik.

Jedynym nawozem wapniowym na trawnik który spełni swoje zadanie i będzie bezpieczny dla naszych roślin jest nawóz węglanowy (np. kreda nawozowa, dolomit). Nawóz ten rozkłada się bardzo powoli, dzięki czemu odczyn gleby zmienia się stopniowo, ważne aby wapnowanie było wykonane w czasie gdy wegetacja roślin jest już zakończona. Gdy trawa już nie rośnie na przykład jesienią lub wczesną wiosną gdy trawa jeszcze nie rozpoczęła wzrostu. Ważne jest aby ściśle stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu  zakupionego środka, preparaty do wapnowania trawnika mają różne stężenie w zależności od producenta, dawkowanie ich jest inne dla każdego środka.

Jak przygotować trawnik do wapnowania i o czym pamiętać.

Przed zabiegiem należy trawnik odpowiednio przygotować, dokładnie wygrabiając z jego powierzchni zalegający filc (martwa trawę) oraz przeprowadzając zabieg aeracji lub wertykulacji. W ten sposób ułatwimy cząstkom nawozowym przedostanie się do głębszych warstw podłoża, gdzie będą mogły zacząć działać. Wapnowanie powinniśmy przeprowadzić w dzień suchy i bezwietrzny, dzięki czemu lepiej i bardziej równomiernie rozprowadzimy nawóz na powierzchni gleby. Po wykonania wapnowania, nie należy stosować żadnych innych nawozów ani dosiewać trawy przez co najmniej 3-4 tygodnie. Łączenie nawozów w tym przypadku może mieć bardzo niekorzystny wpływ na rośliny. Zabieg wapniowania powtarzamy najczęściej co 3-4 lata chyba, że pomiary kwasowości gleby będą wskazywały na konieczność jego powtórzenia.

Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w tym roku. Wapnowanie trawnika.
Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w tym roku. Wapnowanie trawnika.
Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w tym roku. Wapnowanie trawnika.