Piękne i efektowne, trawy ozdobne w ogrodzie.

Piękne i efektowne, trawy ozdobne w ogrodzie.

Rośliny w ogrodzie powinny być dobrane pod względem kilku zmiennych. Podstawową rzeczą jest wielkość ogrodu i to jaki rodzaj roślin i całej aranżacji preferują właściciele. Dodatkowym ważnym czynnikiem jest czas, rośliny w naszych ogrodach wymagają różnej ilości pielęgnacji i aby nie skończyć po roku z zaniedbanym i brzydkim ogrodem warto od początku zadać sobie pytanie ile czasu możemy poświęcić na pracę w ogrodzie. Będąc zapracowanym warto wybierać rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie. Jest to jeden z głównych powodów dla których wiele osób wybiera trawy dekoracyjne jako jedną z głównych ozdób zielonych przestrzeni.

Aranżacja ogrodów z wykorzystaniem traw ozdobnych

Ogrodowe trawy ozdobne są zazwyczaj mało wymagającymi roślinami, więc ich uprawa nie jest kłopotliwa. Część gatunków świetnie radzi sobie w odsłoniętych miejscach, nawet przy narażeniu na silne działanie promieni słonecznych. Inne z kolei idealnie nadają się do zacienionych przestrzeni.

Bogactwo odmian, wysokości i kolorów sprawia, że można z ich tworzyć doskonałe aranżacje praktycznie w każdych warunkach. Doskonale komponują się z pozostałą roślinnością w ogrodzie tworząc z krzewami, drzewami, bylinami, kwiatami wspaniałe połączenia.

Wysokość traw ogrodowych

Planując posadzenie traw ozdobnych, trzeba wziąć pod uwagę bardzo ważny czynnik – ich potencjalną wysokość. Tu pojawiają się spore różnice, ponieważ roślinki mogą mieć od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Kłosówka miękka, Red Baron, kostrzewa czy butelua smukła to część najniższych traw ozdobnych. Nieco wyższe, których wysokość dochodzi nawet do metra, to wspomniana już mozga trzcinowata, perłówka, turzyca, czy wyczyniec łąkowy. Jeszcze wyższe, przekraczające metr wysokości gatunki, to chociażby popularny miskant chiński i cukrowy, ostnica olbrzymia czy koraderia pampasowa.

Uprawa i estetyka traw

Nie da się ukryć, że ze względu na bogatą różnorodność trawy ozdobne w ogrodzie mogą mieć całkiem różne zastosowanie. Wiele zależy od preferencji właściciela ogrodu, a także warunków panujących na danym stanowisku. Wśród najczęstszych inspiracji wymienia się obsadzanie skarp, oczek wodnych, skalników czy wrzosowisk. Nie mając dużych wymagać są łatwe w uprawie, a  największym zagrożeniem dla roślin jest przemarznięcie lub uschnięcie, ale odpowiednia pielęgnacja może zniwelować to ryzyko. Trawy ozdobne to szeroka grupa roślin, która znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości i stylu urządzania. Warto uprawiać przynajmniej kilka gatunków.

Piękne i efektowne, trawy ozdobne w ogrodzie.
Piękne i efektowne, trawy ozdobne w ogrodzie.