Piękne zimą, krzewy z kolorowymi owocami dekoracją w ogrodach.

Piękne zimą, krzewy z kolorowymi owocami dekoracją w ogrodach.

Zima nie musi być wcale smutna i nudna. Aby tak się stało, warto posadzić w ogrodzie dekoracyjne krzewy, które będą zdobiły nasze otoczenie za oknem, gdy spadną ostatnie liście z drzew. Kiedy ogród przykryje śnieżna pierzynka, można będzie dostrzec kolorowe akcenty - śliczne i jaskrawe owoce na drzewach i krzewach ozdobnych.

Rośliny dekoracyjne zimą.

Wyjątkowo dekoracyjny zimą jest Berberys, pospolity krzew który ma  piękne i trwałe owoce. Ten ciernisty krzew kwitnie w maju na żółto, a potem pojawiają się czerwone, wydłużone owoce. Berberys ma małe wymagania glebowe, nadaje się na żywopłoty, jak i swobodne obsadzenia. Oprócz owoców krzewy jesienią pięknie się przebarwiają i zdobią ogród aż do mrozów.

Dzika róża, ktora często dziko rosną w rowach, poboczach autostrad, ale też i w naszych ogrodach. Latem zachwyca pachnącymi kwiatami w kolorze różowym lub białym, a zimą kolorowymi, pękatymi owocami, które pięknie się prezentują na kolczastych gałązkach. Róże dzikie dobrze rosną nawet na ubogich glebach, dlatego warte są szerszej popularyzacji. Z owoców dzikiej róży często robimy smaczne nalewki na zimowe wieczory.

Na nasza uwagę zasługuje również Głóg dwuszyjkowy. Jest to ciernisty krzew liściasty, osiągający wysokość 4 m, o drobnych, białych kwiatach, tworzących baldachogrona. Ma niemal kuliste, jabłkowate owoce ciemnoczerwonego koloru o długości ok. 1 cm. W środku zawiera 2 pestki (czasami trzy). Jest jadalny, stanowi też przysmak wielu zwierząt.

Popularna Irga nie zalężnie od odmiany odznacza się wyjątkową dekoracyjnością ze względu na białe kwiaty, jesienne przebarwienia liści oraz ładne i liczne owoce w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. Najtrwalsze owoce ma nasza rodzima odmiana "Ursynów". Irgi stosuje się do zadarniania skarp i pokrywania dużych powierzchni. Lubią słońce i wtedy obficie kwitną, ale dobrze tolerują także cień. Dobrze wyglądają w towarzystwie kolorowych trzmielin.

Jarząb pospolity, jest to małe drzewo lub krzew o młodych pędach owłosionych, później nagich. Owoce pozorne, kuliste, pomarańczowe, czerwone, cierpkie i gorzkie, pojawiają się od lipca do października. Mają długość 7–9 mm i długo utrzymują się. Roślina często sadzona w parkach, alejach i ogrodach. Oprócz formy typowej używa się w tym celu różnych odmian ozdobnych.

Kalina koralowa to krzew o niezwykle ozdobnych, wiszących do dołu owocach w kolorze czerwonym lub żółtym, pojawiających się już w sierpniu. Owoce te zawierają garbniki, są więc niechętnie zjadane przez ptaki. Pozostają więc na krzewach aż do wiosny. Są bardzo dekoracyjne i lśniące. Kalina najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, a nawet mokrych. Ze względu na piękne, białe kwiaty, u niektórych odmian - kuliste, doskonale nadaje się do wszelkich kompozycji z krzewami o kolorowych liściach i gałązkach. Viburnum opulus "Roseum" (odm. buldeneż) nie zawiązuje owoców.

Ogniki to duże, kolczaste krzewy, w łagodne zimy zimozielone, znakomicie nadające się do przycinania i na żywopłoty. Dobrze rosną przy ścianach, mniej wtedy przemarzają. Nawet jeśli przemarzną, odbijają po przycięciu. Kwiaty mają białe, pachnące, a owoce pomarańczowe, żółte lub czerwone, zebrane w baldachogrona. Są przysmakiem ptaków.

Wyjątkowo dekoracyjne jest również Pięknotka ma niezwykle urocze owoce, w równie niezwykłym kolorze fioletowym, pojawiające się późnym latem. Przypominają jagody, a zebrane są w duże grona. Ten krzew nie wytrzymuje silnych mrozów, nie mniej jednak jest u nas już dość popularny ze względu na fioletowe kwiatostany i owoce. Pięknotka wymaga okrycia na zimę.

Największe owoce ma ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), który jest bardzo popularny, zarówno jako krzew swobodnie rosnący, jak też cięty w różne ciekawe formy: kule, kule na pniu i żywopłociki. Roślina ta toleruje zacienione stanowiska i przeciętną glebę. Jest nieco wrażliwa na silne mrozy, ale znamy inny gatunek, Ilex meserveae (odmiany Blue Angel, Blue Princess, Blue Girl, Blue Boy, Blue Prince), który jest bardziej odporny i dobrze znosi nasze zimy. Mam go także w swoim ogrodzie. Jest zimozielony. Owocami ostrokrzewu są czerwone lub żółte pestkowce, które pojawiają się we wrześniu i pozostają na krzewach zwykle do wiosny. Owocują okazy żeńskie, bowiem ostrokrzew jest rośliną dwupienną.

Rokitnik wąskolistny to najczęściej małe, asymetryczne, kolczaste drzewo, występujące dziko na terenie całej Polski. Widać go już z daleka z powodu oblepionych owocami gałązek. Są one pomarańczowe i zawierają dużo witaminy C. Ta roślina jest o tyle niebezpieczna, że wytwarza silne odrosty korzeniowe i z łatwością może zapanować w całym ogrodzie. Dlatego zaleca się sadzić ją wyłącznie na skarpach, przy drogach (jest odporna na zanieczyszczenia). Jest gatunkiem dwupiennym, owoce pojawiają się wyłącznie na egzemplarzach żeńskich, które mają mniej pączków kwiatowych niż na okazach męskich.

Śnieguliczka biała jest to dość wysoki krzew o wzniesionych gałęziach. Młode pędy ma owłosione, a liście naprzeciwległe, jajowate, całobrzegie, na długopędach często klapowane. Kwiaty różowo-białe, zebrane w szczytowe kłosy. Jesienią pojawiają się owoce kuliste, białe, dość duże, gąbczaste. Utrzymują się bardzo długo (często przez całą zimę). Krzew dobrze rośnie nawet pod koronami drzew, jest cenna rośliną miododajną.

Zimowy ogród dzięki tym roślinom nie będzie smutny, owoce ożywią biel i wyglądając przez okno z łatwością je zauważymy, co nas na pewno rozweseli w mroźne dni.

Piękne zimą, krzewy z kolorowymi owocami dekoracją w ogrodach.
Piękne zimą, krzewy z kolorowymi owocami dekoracją w ogrodach.