Płonący krzew, czyli trzmielina oskrzydlona w Twoim ogrodzie - charakterystyka i wymagania

Płonący krzew, czyli trzmielina oskrzydlona w Twoim ogrodzie - charakterystyka i wymagania

Trzmielina oskrzydlona nazywana też płonącym krzewem to piękny krzew uprawiany w celach ozdobnych. Wygląda efektownie zarówno w okresie letnim, jak i zimą, gdy zrzuci liście. To dość rzadko spotykana w naszym kraju roślina, która przywędrowała z dalekiej Azji. Z powodzeniem można ją uprawiać w glebie, jak i w donicy na tarasie. Czym się charakteryzuje i czy warto posadzić ją w swoim ogrodzie?

Trzmielina oskrzydlona świetnie wygląda…

Roślina ta osiąga zwykle maksymalnie 2m wysokości i ma rozłożysty pokrój. Krzew ten ma kilka elementów ozdobnych. W okresie letnim wygląda dość zwyczajnie, podobnie jak inne krzewy ozdobne: ma zielone liście i kwitnie na przełomie maja i czerwca. Swoje największe walory ozdobne pokazuje dopiero jesienią. Nazwa ‘płonący krzew’ nie pojawiła się przez przypadek. Jesienią roślina zmienia barwę liści na mocny, ciemnoczerwony kolor i wygląda wtedy jakby rzeczywiście płonęła. Dodatkowym atutem ozdobnym są pędy o oryginalnym wyglądzie. Wzdłuż nich znajdują się szerokie listwy korkowe, które są doskonale widoczne po zrzuceniu liści na zimę.

… a do tego jej uprawa jest niezwykle prosta

Poza wyglądem trzemielina oskrzydlona ma też inne zalety. Jej uprawa nie przysporzy nam zbyt wielu problemów, ponieważ toleruje wiele rodzajów gleby, jest podatna na formowanie, więc z łatwością można nadawać jej dowolny kształt, a dzięki mocnej barwie bardzo łatwo wkomponować ją w naszym ogrodzie jako kontrast dla zielonych roślin. Odznacza się także wysoką odpornością na suszę, mróz i zanieczyszczone powietrze. Warto jednak pamiętać, że trzmielina powinna rosnąć na słonecznym stanowisku, aby utrzymywała swój piękny kolor liści.

Młode sadzonki trzemieliny
Listwy korkowe na pędach
Listwy korkowe na pędach (2)