Prace ogrodnicze w kwietniu, o czym nie możesz zapomnieć wczesną wiosną w Twoim ogrodzie.

Prace ogrodnicze w kwietniu, o czym nie możesz zapomnieć wczesną wiosną w Twoim ogrodzie.

Pierwsze prace porządkowe w ogrodzie możemy zacząć już w marcu ale to kwiecień przynosi pierwszy bardzo pracowity czas. Konieczne jest posprzątanie ogrodu po zimie, uprzątniecie i pierwsze koszenie trawnika,  przygotowanie grządek do posadzenia roślin cebulowych kwitnących latem, wysianie roślin jednorocznych, podzielie i przesadzanie bylin i wiele innych prac koniecznych do tego aby nasz ogród obudził sie z zimowego snu zdrowy i piękny. Wykonując prace w ogrodzie pamiętajmy tylko aby się zbytnio nie rozpędzić, szczególnie przy odkrywaniu roślin, gdyż noce bywają jeszcze mroźne, a rośliny są bardzo delikatne i podatne na mróz.
 

Trawnik w kwietniu

Wzrost traw w kwietniu jest na tyle duży, że można przystąpić do pierwszego koszenia. Regularne koszenie będzie sprzyjać lepszemu krzewieniu się trawy, poprzez to trawnik stworzy gęsty kobierzec i będzie odporny na intensywne użytkowanie. Pamiętaj jednak aby nie przycinać trawy krócej niż na 4 cm, a w miejscach zacienionych pozostaw źdźbła jeszcze dłuższe na około 6 cm.

Pod koniec kwietnia rozpoczynamy walkę z chwastami na trawniku. O ile jest to możliwe, najlepiej pielić ręcznie. Jeżeli jednak nie dajemy rady, możemy zastosować herbicydy, uważajmy na ilość są one niekorzystne dla środowiska.

Prace w ogrodzie warzywnym w kwietniu

Już od początku kwietnia wprost do gruntu może być wysiewana roszponka, która dobrze znosi niskie temperatury. Jest to warzywo łatwe w uprawie, o krótkim okresie wegetacji.
Do połowy kwietnia kończymy siew grochu i szpinaku. W drugiej połowie miesiąca na zagonie wysiewamy pora.
Przez cały kwiecień w ogrodzie możemy wysiewać rzodkiewkę, najlepiej w odstępach 7 do 10 dniowych w różnych miejscach - do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. To zapewni nam ciągłość zbiorów przez cały sezon. Pamiętajmy, iż rzodkiewka lubi dobre nasłonecznienie.
Wysiewamy nasiona średnio późnych odmian marchwi na zbiór wczesnojesienny, oraz nasiona pietruszki, pasternaku i kopru. Pod koniec miesiąca możemy wysiewać skorzonerę, cykorię, bób i szczaw.
W celu wyprodukowania rozsady, na rozsadniku wysiewamy nasiona brokułów na zbiór sierpniowy, wczesne odmiany kalarepy na zbiór w ciągu lata, średnio późne odmiany kapusty i brukwi. Na rozsadniku wysiewamy również średnio późne i późne odmiany sałaty. To dobry moment aby pod osłonami wysiać też nasiona patisona, którego wysadzimy na grządki pod koniec maja.
Pikujemy siewki warzyw psiankowatych, takich jak pomidor, czy papryka. Pikowanie przyczyni się do wzbogacenia systemu korzeniowego roślin.
Można wysiać też rośliny przyprawowe, np. koper ogrodowy. W miarę potrzeb koper można dosiewać aż do lata.
Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Aby je odstraszyć, warzywa możemy opryskać biopreparatem na bazie czosnku lub umieścić pałeczki czosnkowe w glebie. Uwaga - preparatów czosnkowych nie należy stosować przeciwko śmietce cebulance. W tym przypadku radzimy wysiewać cebulę na przemian rzędowo z innymi roślinami, np. marchwią.


Prace w ogrodzie ozdobnym w kwietniu

Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z roślin, czynność tą wykonujemy w kwietniu. Pamiętajmy aby krzewy wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, np. budleję, odsłonić dopiero pod koniec miesiąca. Jeżeli budleja przemarzła, pędy ścinamy dość nisko. Roślina odbije.
Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z krzewów róż i dokonać cięcia, również i to wykonujemy w kwietniu. Możemy też sadzić nowo zakupione róże. Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych z wysiewów przeprowadzonych w lutym i marcu. Siewki pikujemy do świeżego podłoża, oraz zapewniamy im odpowiednią wilgotność i temperaturę.
Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią. Przed posadzeniem suche karpy zanurzamy w wodzie. Kwiecień jest też dobrym miesiącem na sadzenie traw ozdobnych.
Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym . Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.
Sadzimy liściaste drzewakrzewy ozdobne (możemy sadzić dopóki nie zaczną wypuszczać pierwszych liści). Po posadzeniu silnie je przycinamy , a dookoła pnia formujemy w ziemi zagłębienia w kształcie mis, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie wody. Sadzimy również iglaki i gatunki zimozielone.
Kwiecień to okres intensywnych prac w ogrodzie, wysiłek w czasie tych wiosennych miesięcy przyniesie nam korzyści w postaci pięknych kwiatów, zdrowych roślin i pierwszych warzyw.

Prace ogrodnicze w kwietniu, o czym nie możesz zapomnieć wczesną wiosną w Twoim ogrodzie.
Prace ogrodnicze w kwietniu, o czym nie możesz zapomnieć wczesną wiosną w Twoim ogrodzie.