Prace ogrodowe czekające nas w styczniu.

Prace ogrodowe czekające nas w styczniu.

Już dosłownie za kilka dni rozpoczyna się styczeń. To z reguły najmroźniejszy miesiąc w roku, podczas którego tak naprawdę nie ma wiele do zrobienia w ogrodzie - głównym zajęciem staje się odśnieżanie, jeśli akurat zdarzą się obfitsze opady śniegu. Ten czas można jednak wykorzystać w jeszcze jeden sposób: koncentrując się na projektowaniu nowych rabat, planowaniu nasadzeń i przygotowaniu potrzebnego sprzętu ogrodniczego.

Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie własnego skrawka terenu to niekończące się obowiązki - również podczas zimy. Jak zatem zadbać o niego w styczniu?

Pielęgnacja roślin ozdobnych

Warto pilnować, aby na drzewkach i krzewach nie pozostawał śnieg. Dzięki strząsaniu go możemy uniknąć połamania gałęzi - mokry śnieg potrafi dużo ważyć. Równie niepożądane jest powstanie lodowej skorupy wskutek odwilży i nawrotu mrozu. Jeśli natomiast osłoniliśmy rośliny agrowłókniną lub ściółką, dobrze jest kontrolować czy wiatr ich nie odsłonił.

Ważnym punktem jest też podlewanie roślin podczas odwilży, aby uchronić je przed suszą fizjologiczną. Należy to jednak robić z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość wody również może zaszkodzić roślinom.

Pielęgnacja roślin owocowych

Nie tylko grudzień, ale i styczeń jest dobrym czasem na bielenie drzew wapnem palonym w celu ochrony pni i konarów przed mrozem. Dzięki temu kora nie popęka, a do tkanek roślinnych nie przedostaną się patogeny. Młode drzewka natomiast mogą wymagać założenia opaski z tworzywa utrudniające dzikim zwierzętom ich zniszczenie. Dobrze jest też pamiętać o zrobieniu przeglądu drzew i krzewów owocowych w poszukiwaniu jaja szkodników - jeśli jakieś zostaną zauważone, będzie można je zebrać i zniszczyć, tym samym ratując rośliny przed ryzykiem infekcji w najbliższym sezonie.

W styczniu można także przeprowadzić opryski brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń. Należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę, która powinna być wyższa niż 5 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja roślin doniczkowych wniesionych do domu

W przypadku tych roślin nie trzeba robić nic prócz sporadycznego podlewania - są w okresie spoczynku i nie wymagają niczego więcej.

A co ze sprzętem ogrodniczym?

Aby odpowiednio zadbać o cały ogród, nie wolno zapominać o niezbędnych narzędziach ogrodniczych. W pierwszej kolejności zróbmy przegląd w celu sprawdzenia kondycji całego sprzętu i wykonajmy jego konserwację - ostrzenie, naprawę, wymianę oleju. Jeśli czegoś nam brakuje lub posiadane narzędzia nie nadają się do nareperowania, wybierzmy się na zakupy - wykorzystajmy fakt, że w zimie tego typu produkty są często tańsze niż w sezonie.

Prace ogrodowe czekające nas w styczniu.
Prace ogrodowe czekające nas w styczniu.
Prace ogrodowe czekające nas w styczniu.