Roślinna symbolika Wielkanocy

Wialkanoc

Święta wielkanocne obchodzone są zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ze względu na wiosenną porę mogą kojarzyć się z kwitnącymi, kolorowymi roślinami i przyrodą budzącą się do życia. Kwiaty i krzewy ozdobne są nieodłączną częścią Wielkanocy i mają swoją symbolikę.

Bukszpan

To typowo wielkanocna roślina. Jest to krzew zimozielony, czyli utrzymuje zielone liście przez cały rok. Właśnie dlatego jest symbolem nieśmiertelności, a także odradzającej się przyrody. Doskonale nadaje się jako dekoracja koszyczka wielkanocnego, ale warto pamiętać, że jego liście nie są jadalne, a nawet mogą spowodować zatrucie. Nadaje się także do robienia wiązanek, bukietów, czy stroików.

Oliwka

Gałązki drzewa oliwnego również mają swoją symbolikę. W starożytnych cywilizacjach Egipcjan i Greków była symbolem zwycięstwa. Obecnie oznacza pokój i pojednanie. Nasz klimat jest zbyt surowy do uprawy drzewa oliwnego w ogrodzie, jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w donicy na tarasie, ale pamiętając o chowaniu go w okresie jesienno-zimowym do jasnego i chłodnego pomieszczenia.

Rzeżucha

Pieprzyca siewna, potocznie zwana rzeżuchą jest typową, świąteczną dekoracją, ale taż źródłem witamin i minerałów. Zwykle wysiewa się ją w dekoracyjnych pojemnikach, skorupkach jajek lub naczyniach. Nie potrzebuje ziemi, wystarczy wyłożyć pojemnik wilgotną watą i pamiętać o codziennym podlewaniu. Roślina rośnie bardzo szybko, więc będzie nadawał się do zbioru już po kilku lub kilkunastu dniach. Najlepiej trzymać ją na parapecie – lubi słoneczne i ciepłe miejsca.

Sasanka

W niektórych europejskich krajach ta piękna roślina o barwnych kwiatach nazywana jest kwiatem Wielkanocy. Barwnik znajdujący się w jej kwiatach dawniej używany był do ozdabiania pisanek. Roślina rozkwita, w zależności od pogody i odmiany, od marca do kwietnia.

Roślin kojarzących się z Wielkanocą jest znacznie więcej: wiosenne bazie, rośliny cebulowe, forsycja… Wiele roślin rozkwita właśnie w okresie świątecznym, dlatego naturalne jest kojarzenie ich z tym czasem.

Bukszpan
Drzewo oliwne
Rzeżucha
Sasanka