Rośliny zakwitające już w zimie.

Rośliny zakwitające już w zimie.

Zima to czas, kiedy większość roślin znajduje się w stanie spoczynku, a ogród prezentuje się buro lub biało - w zależności od tego, czy spadł akurat śnieg. W takiej scenerii może nam brakować urody roślin na tyle, że może nam być ciężko dotrwać do wiosny i pojawiających się wraz z nią pierwszych pąków. Są jednak rośliny, dla których nawet niższe temperatury i krótsze dni nie stanowią problemu. Co więc możemy zasadzić w ogrodzie, aby w trakcie zimy zaskoczył nas rozwijającą się zielenią?

O roślinach zimozielonych już pisaliśmy. Dziś jednak chcemy uzupełnić temat o rośliny zakwitające w zimie. Nie ma ich wiele, ale mogą to być propozycje, które może akurat przypadną Wam do gustu.

Dereń jadalny

Jako pierwszy możemy wymienić dereń jadalny. To krzew osiągający nawet 4 metry wysokości. Zakwita drobnymi, żółtymi kwiatami już w marcu i roztacza wokół siebie intensywny zapach. Dereń zazwyczaj sadzi się jednak nie z powodu wczesno zakwitających kwiatów a z powodu dojrzewających końcem lata jadalnych owoców idealnych na przetwory. W naszej ofercie mamy dwie odmiany rozpoczynające wegetację jeszcze zimą: golden glory i słowianin.

Leszczyna

To najpospolitsza propozycja ze wszystkich, jednak również warta uwagi. Jej wczesne kwitnienie jest dyktowane potrzebą zawiązania dojrzałych, twardych orzechów. Im więc zima jest łagodniejsza, tym leszczyna wcześniej zakwita - zazwyczaj na przełomie lutego i marca. Kwiaty mają postać długich na kilka centymetrów bazi lub małych, elipsowatych o amarantowym zabarwieniu - w zależności czy są to kwiaty męskie lub żeńskie. Możemy polecić szczególnie odmianę pendula - o opadających gałęziach tworzących klosz, lub concorta - charakteryzującą się mocno poskręcanymi i rosnącymi ku górze konarami.

Ciemierniki

Ciemierniki to byliny o atrakcyjnym wyglądzie, a w dodatku są bardzo łatwe w uprawie. W zależności od odmiany mogą zakwitać w nieco innym czasie, jednak najczęściej jest to luty. Kwiaty są dość duże i mają w większości intensywne kolory, przepięknie prezentujące się na tle śniegu: purpurowy, różowy, amarantowy. U nas możecie zdobyć aż pięć odmian:
- double ellen picotee
- double ellen purple
- double ellen red
- double ellen pink
- double ellen white

Rośliny zakwitające już w zimie.
Rośliny zakwitające już w zimie.
Rośliny zakwitające już w zimie.